Papa Françis bu kez "Büyük Ermeni trajedisi" dedi

12 Nisan'da düzenlediği ayinde 1915 olayları'nı "soykırım" olarak nitelemesinin ardından Vatikan-Türkiye arasında diplomatik krize yol açan Papa Françis bu kez farklı bir ifade kullandı. Papa Françis 1915 olaylarından "Büyük Ermeni trajedisi" olarak sözetti.

NTV Haber 22.06.2015 - 15:14

Papa Françis bu kez "Büyük Ermeni trajedisi" dedi

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françis ailesinin 1930'lu yıllarda Arjantin'e göç etmiş olduğu Torino kentini ziyaret ediyor.

İki günlük ziyareti sırasında binlerce Hristiyanla buluşan Papa Françis yaptığı konuşmada barış mesajı verdi.

Papa Françis silah üreten ya da satanları ağır bir dille eleştirirken onları "ikiyüzlü" olmakla suçladı.

Parçalı 3. Dünya Savaşı yaşandığı tezini yineleyen Papa Françis, "Avrupa'da, Afrika'da, Ortadoğu'da, diğer ülkelerde savaş var. Hristiyan olduğunu söyleyen insanların, yöneticilerin, silah üretmesi beni düşündürüyor. Bu ikiyüzlülüktür" dedi.

"Geçtiğimiz yüzyılda neler oldu bir bakalım" diye sözlerine devam eden Papa Françis, "Büyük Ermeni trajedisi yaşandı. Bir milyondan fazla kişi öldü. O zamanın büyük güçleri kendi savaşlarıyla ilgileniyordu" diye konuştu.

Yahudi soykırımı ve Stalin dönemindeki kamplardan da bahseden Papa Françis, "Büyük güçlerin bu sırada bir pasta gibi Avrupa'yı bölmekle meşgul olduğunu" söyledi.

Papa ziyareti sırasında "Torino Kefeni" olarak adlandırılan Hazreti İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra sarıldığı iddia edilen keten kumaşın önünde dua etti.

"Torino Kefeni"nin 10. Yüzyılda İstanbul’da sergilendiği ileri sürülüyor. Yapılan karbon testlerde 13. Yüzyıla ait olduğu belirlense de kumaş dini çevrelerde değerini korumaya devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...