Papa: Filistinliler egemenliği hak ediyor

Papa kutsal topraklardaki gezisinde Filistinlilere olumlu mesajlar verdi. Bir mülteci kampına ise 70 bin Euro bağışladı.

Papa: Filistinliler egemenliği hak ediyor

Kutsal Topraklar'daki ziyaretinin üçüncü gününde Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Beytüllahim'e gelen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, "Filistinliler egemenliği hak ediyor" dedi.

İsa Peygamber'in doğduğu yer olarak kabul edilen Beytüllahim'de önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın karargahında, Abbas'la görüşen Papa, "egemen bir Filistin yurdu" çağrısında bulundu ve Abbas'a "Papalık, atalarınızın topraklarında komşularınızla barış ve güvenlik içinde, uluslararası kabul edilmiş sınırlar içerisinde yaşanmasını, egemen bir Filistin devletinin halkınızın hakkı olduğunu kabul ediyor" diye konuştu.

Filistinlilerin çektiği ve çekmekte olduğu acıların farkında olduğunu belirten Papa 16. Benediktus, Filistinlilerin hareket özgürlüğüne sahip olup, kutsal mekanları ziyaret edebilecekleri yönündeki ümidini dile getirdi.

Filistin lideri Abbas da Papa'dan, Filistin halkının çektiği acıların sona ermesi, İsrail ile yan yana, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması ve BM kararları doğrultusunda Filistinli mültecilerin geri dönüş haklarının sağlanması için yardımını istedi.

Abbas, "Kutsal Topraklar'ın insanlarına verdiğiniz mesaj, yarın işgal, göçmenler ve tutukluların yerine bu topraklarda birlikte yaşamın ve refahın olacağı yolundaki umuttur. Acıların son bulması ve sevgiyle barışın egemen olması zamanı artık gelmiştir" dedi.

Filistin Yönetimi'nin güvenlik güçleri, Papa'nın ziyareti nedeniyle kentte yoğun güvenlik önlemleri alırken, kente Abbas'ın özel güvenlik biriminden ekipler dahil 3 bin dolayında güvenlik gücünün konuşlandırıldığı bildirildi. Papa'nın konvoyunun geçeceği sokaklarda ve mahallelerde adeta sokağa çıkma yasağı uygulandı; birçok cadde ve sokak trafiğe kapatıldı.

VİVA PAPA, VİVA GAZZE
Papa'nın Beytüllahim'e gelişi ve düzenleyeceği sabah ayini nedeniyle dünyanın dört bir yanından binlerce kişi saat 07.00'dan itibaren Milad Kilisesi'nin de bulunduğu Manger meydanını doldurdu. Ayine gelenlerin sayısı 8 bin olarak tahmin ediliyor.

Kilise korosunun söylediği ilahiler eşliğinde ve binlerce kişinin alkışları ve "Viva Papa, Viva Gazze" sloganları arasında Papalığa ait camlı araçla meydana gelen Papa 16. Benediktus, Filistinlilere ve meydana dolduran kalabalığa hitaben, İsrail-Arap çatışmasının kendilerinde yarattığı hayal kırıklığının ve acıların farkında olduğunu yineledi.

Papa, "Lütfen, önünüzde uzanan yeniden inşa çabalarında sizinle dayanışma içinde olduğumdan, ambargonun yakında kalkacağına yönelik dualarımın sizinle olduğundan emin olun" diye seslendi.

Gazze Şeridi'ndeki İsrail ablukasının son bulması için de dua ettiğini söyleyen Papa, ayrıca yetkililerden kentteki Hristiyan varlığına değer vermelerini ve bunu desteklemelerini istedi.

Kudüs'teki Latin Patriği Fuat Twal da dün akşam Kudüs'te Papa'nın da katıldığı ayinde, "Filistin halkının tüm arzusunun hür ve bağımsız bir devlet" olduğunu vurgulamıştı.

MÜLTECİ KAMPINA 70 BİN EURO BAĞIŞLADI
Papa, öğlen son bulan ayinin ardından Beytüllahim'de, İsrail ile ayırma duvarlarının sardığı Aida mülteci kampına geçti ve kampa 70 bin Euro bağışladı. Paranın, mülteci kampında erkek çocuklara ait okulun sınıflarının inşasında kullanılacağı bildirildi.

Papa, Beytüllahim'de ayrıca kilisenin idaresindeki bir çocuk hastanesini de ziyaret etti.

Papa'ya, mülteci kampını ziyareti sırasında, Beytüllahim Belediye Meclisi üyelerince, Filistinli mültecilerin eve dönüş haklarını sembolize eden bir de anahtar verildi.

Mülteci kampının sakinleri, tam bir yıl önce, Filistinli ustalarca yapılan 10 metre uzunluğunda ve 2 ton ağırlığındaki bir demir anahtarı, kampın kuzey girişine, Kudüs ile Beytüllahim'i ayıran beton duvarların birkaç yüz metre gerisine yerleştirmişlerdi.

Üzerinde "Satılık Değildir" ifadesi yazlı olan anahtar, 1948'de İsrailliler ile Filistinliler arasındaki savaşta, evlerinden sürülmek durumunda kalan 700 binden fazla Filistinli mültecinin geri dönüş haklarının mücadelesini simgeliyor.

Papa, Filistin topraklarına bir günlük ziyaretinin ardından, yarın yine İsrail'de, Arap nüfuslu kentlerden Nasıra'da olacak, ayine katılacak ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya gelecek.
Kutsal Topraklardaki ziyaretinin bir gününü Filistin tarafına ayıran Papa 16. Benedictus, Beytüllahim ile Kudüs'ü ayıran duvarların trajik olduğunu söyledi.

Papa 16. Benedictus, Beytüllahim'deki Aida mülteci kampında, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Selam Feyyad ile duvar yanındaki okulu gezdi.

Gezi sırasında havaya, İsrail'in kurulduğu günden bu yana geçen 61 yılı simgeleyen siyah renkte 61 balonu uçuruldu.

Okullu çocukların ellerini sıkan Papa, duvarı İsrail ve Filistinliler arasındaki çıkmazı simgelediğini belirtti.

Dünyada ticarette, seyahatte, insanların dolaşımında ve kültürel alışverişlerde sınırların daha fazla açıldığına işaret eden Papa 16. Benedictus, "Hala duvarların dikildiğini görmek trajik"

dedi.

Papa, duvarın her iki tarafındakilere seslenerek, korku ve güvensizliklerin üstesinden gelmek için daha fazla cesarete gerek bulunduğunu söyledi.

16. Benediktus, mülteci kampına ziyaretinin, doğduğu topraklara dönemeyen tüm Filistinlilerle dayanışmasını sergilemek için bir fırsat verdiğini, kalbinin aile bölünmelerinden, hapislerden,

kayıplardan ya da hareket kısıtlamalarından acı çeken Filistinliler için çarptığını belirtti.

Papa mülteci kampındaki konuşmasında, Gazze'ye de değinerek sabahki duasında dünyadaki tüm Filistinli mültecileri, özellikle Gazze'de en son çatışmada evlerini veya sevdiklerini

kaybedenleri andığını ifade etti.

Papa, Filistinliler için insani yardımların çok önemli olduğunu vurgulayarak, Orta Doğu'daki çatışmalara ancak ve ancak siyasi yoldan çözüm bulunabileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...