Papa Francis büyükelçileri kabul etti

Papa Francis, Vatikan'da büyükelçileri kabul etti. Papa, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullan Göktaş'ın da katıldığı toplantıda özellikle askeri darbenin yaşandığı Myanmar'a yönelik mesajlar verdi.

Haberler - Reuters - NTV Haber 09.02.2021 - 00:01

Papa Francis büyükelçileri kabul etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Vatikan'a akredite büyükelçileri kabul etti.

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş da, geleneksel yeni yıl toplantısına katılanlar arasındaydı.

Papalık Sarayı'ndaki kabulde sosyal mesafe kuralı ihmal edilmedi.

Papa, büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada Myanmar'daki askeri darbeye değindi. Darbe sonrası gözaltına alınan siyasi liderlerin serbest bırakılması ve demokrasi yolunda ilerlenmesi çağrısı yaptı.

2021'in Suriye'de çatışma ve ihtilafın sona erdiği yıl olmasını umduğunu dile getiren Papa Francis, İsrail-Filistin meselesinde doğrudan diyaloğun temel alınması gerektiğini belirtti.

Küresel salgınla mücadelede, temel sağlık hizmetlerinin herkes için ulaşılabilir olması gerektiğini kaydeden Papa, toplantıya katılan büyükelçilerle tek tek görüşerek yeni yıllarını tebrik etti.

"İNSANLIĞIN DAYANIŞMA İÇİNDE OLMASI GEREKTİĞİNİ İLETTİM"

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
“Tebrikleşme sırasında ülkemizin dünyada barıştan, ilişkilerin daha da geliştirilmesinden yana olduğunu belirttim" dedi.

Papa'nın da farklı dinlerin müntesipleri arasında dostane ilişkilere büyük önem verdiklerini söylediğini belirtti.

Büyükelçi Göktaş, "Libya'da ulusal uzlaşı sağlanması, salgınla mücadelede tüm insanlığın dayanışma içinde olması dahil pek çok konuda Türkiye ile Vatikan'ın yaklaşımlarının birbiriyle örtüştüğünü de bir kez daha müşahede ettik" dedi.

Sayfa Yükleniyor...