Papa Francis İdlib'deki kimyasal saldırıyı kınadı

Suriye'deki kimyasal saldırıyı kınayan Katoliklerin dini lideri Papa Francis, "Suriye’de dün gerçekleşen pek çok masum, çaresiz çocuğun ve insanın öldürüldüğü kabul edilemez saldırıyı sert şekilde kınıyorum” dedi.

papa francis idlib kimyasal silah050417.jpg

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus meydanında çarşamba günleri yaptığı genel kabul oturumunda konuşan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, İdlib'deki katliama değindi.

Suriye’deki kimyasal silahlı saldırı karşısında dehşete düştüğünü belirten Papa Francis, "Suriye’de dün gerçekleşen pek çok masum, çaresiz çocuğun ve insanın öldürüldüğü kabul edilemez saldırıyı sert şekilde kınıyorum” dedi.

Saldırının kurbanları ve yakınları için dua ettiğini ifade eden Papa Francis, yerel ve uluslararası düzeyde siyasi sorumlulukları olanlara seslenerek, bu trajediyi bir an önce durdurma çağrısında bulundu.

HOLLANDE: İDLİB'DEKİ SALDIRI SAVAŞ SUÇU 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, Beşşar Esad rejiminin İdlib'deki kimyasal silah saldırısını "savaş suçu" olarak niteledi.

Hollande, Savunma ve Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Suriye rejiminin İdlib'deki saldırısına değindi.

Kimyasal silahların Suriye'de kullanılmasını kınayan Hollande, "Uluslararası topluma bu savaş suçuna yanıt vermesi konusunda çağrıda bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

Beşşar Esad rejiminin dün sabah İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu yaklaşık 100 sivil hayatını kaybetmiş, 500 sivil de kimyasal maddeden etkilenmişti.

Uluslararası toplum saldırıyı kınamış, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) saldırıyla ilgili bugün acil toplanma kararı almıştı.

Sayfa Yükleniyor...