Papa 16. Benediktus'un ilk Afrika ziyaretindeki birinci durağı Kamerun'da, bir sivil toplum kuruluşu, Papa'nın 'prezervatifin AIDS sorununun ağırlaşmasına neden olduğu' açıklamasına, "Papa 21. yüzyılda mı yaşıyor?" biçiminde tepki gösterdi.

Kamerun Hareketi (Mocpat) adlı örgütün yetkilisi Alain Fogue, Papa'nın ilk Afrika ziyareti için Kamerun'un başkenti Yaunde'ye gelirken uçakta yaptığı açıklamalarının ardından, "Bu çok üzüntü verici. Papa 21. yüzyılda mı yaşıyor?" diyerek tepkisini gösterdi.

"İnsanlar Papa'nın dediğini yapmıyorlar. O gökte, biz yerde yaşıyoruz" diyen Fogue, prezervatifin AIDS sorununu büyüttüğünü iddia etmenin, son yıllarda Kamerun hükümeti ve Kamerun'da AIDS ile mücadele eden diğerlerinin tüm çabalarına karşı gelmek olduğunu söyledi.

Mocpat yöneticisi şunları kaydetti: "İstesin ya da istemesin, bugün 100 Katolikten 99'u prezervatif kullanıyor. Papa bedenin zayıf olduğunu bilmeli. Kamerun'a gelirken, HIV taşıyanların nüfusun önemli bir bölümünü oluşturduğunu bilmiyor muydu? Bugün Afrika'da insanlar birçok şeyin farkında. Televizyonda Papa'nın hangi koşullarda seçildiğini görüyorlar. Artık gizem yok, böylece büyülenme de yok. Papa'nın temsilcileri, papazlar, din adamları prezervatife karşı boşa vaaz veriyor. Bugün Kamerun'da prezervatif satışları yüksek."

Papa 16. Benediktus, AIDS ile savaşın temelde ''prezervatif dağıtımıyla değil, nefse hakim olma ile mümkün olabileceğini söylemişti.

İlk Afrika ziyareti için Kamerun ve Angola'ya giden Papa, özel Boeing Papalık uçağında yaptığı açıklamada, ''Prezervatif dağıtımıyla yetinmek, insanları AIDS hastalığından korunmayı değil, bilakis bu hastalığın daha da yayılmasına neden olmaktadır'' demişti.

Dünyada AIDS'in en çok görüldüğü kıta olan Afrika'ya ilk kez giden Papa 16. Benediktus, kıtanın boğuştuğu hastalıklar, muazzam fakirlik ve silahlı çatışmalar üzerine, Katolik aleminin merkezi Vatikan'ın ''adalet ve barış ideali'' için temaslarda bulunuyor.

Kamerun'da dernekleri ziyaret edecek, Müslüman din adamlarıyla görüşecek ve Kilise'nin Afrikalıların yaşamlarını iyileştirmedeki rolünün ele alınacağı bir toplantıya katılacak olan Papa, buradan sonra Angola'yı ziyaret edecek.