Papadopulos planı okumamış bile

Rum yönetiminin eski lideri Papadopulos'un 2004'te Rumların reddettiği, Türklerin ise kabul ettiği Annan Planı'nı okumadığı ortaya çıktı.

Haberler 25.12.2010 - 14:38

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, Kathimerini gazetesine röportaj verdi. Hrisostomos, röportajda önemli itiraflarda bulundu.

Hrisostomos, 24 Nisan 2004'de Kıbrıs'ta eş zamanlı referanduma sunulan ve Kıbrıslı Türklerin yüzde 65 ''evet'', Rumların da yüzde 76 ''hayır'' dediği, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm öngören Annan planını, kendisinin ve dönemin Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un okumadığını söyledi.

Başpiskopos 2. Hrisostomos, şu ifadeleri kullandı:

''Annan planının milli sorunumuzu çözebileceğini zannetmiyorum ama 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni dağıtırdı. İnancım buydu ve bütün gücümle ve ruhumla tepki gösterdim, şükür ki halk da akıllılık edip doğru tepki gösterdi. Halk, Annan planını okumadı, sadece planla ilgili duyduklarını değerlendirdi. Planı kimse okumadı, Annan planı 10 bin sayfaydı.

Annan planını Kilise de okumadı, planın sadece 500 sayfasını okuduk. Başkan Tasos Papadopulos da bilmiyordu ve bunu bana kendisi söyledi. Planı kimse bilmiyordu ve şükürler olsun ki reddedildi, çünkü halkımızın ve hükümetin bilmediği o kadar çok yönü vardı ki, bizi nereye götürürdü bilemiyorum.''

Başpiskopos, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakerelerinde masaya koyduğu önerileri benimsemeyerek, halkı bilgilendirmek adına broşür dağıttıklarını ve bunun yanlış bir şey olmadığını söyledi.

'ELAM' BENİ İFADE EDİYOR
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu, ünlü aşırı ırkçı grup 'Ulusal Halk Cephesi'nin (ELAM) çoğu görüşünün kendisini ifade ettiğini de açıkladı.

ELAM'ı Kilise tesislerinde misafir etmediklerini belirten 2. Hrisostomos, ''Ama ELAM'ın çoğu görüşü beni ifade ediyor. Kaçak mültecilere karşı ise ben de kaçak mültecilere karşı olduğumu söyleme cesaretini gösteririm. Burası ırkların karıştığı bir yer olamaz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...