NTV

Papandreu: Hem Başbakan hem bakan

NTV Haber

Dünya

Yunanistan’da erken genel seçimden zaferle ayrılan Pasok lideri, yeni kabinesini açıklarken, kendisi de başbakanlık görevi ile birlikte dışişleri bakanlığını yürütecek.

Yunanistan'da erken seçimle başbakanlık koltuğuna oturmayı başaran Yorgo Papandreu, başkanlık sarayında yapılan törenle yemin ederek görevi Kostas Karamanlis'ten devraldı.

Kabinesini de açıklayan Yunanistan'ın yeni başbakanı, dışişleri bakanlığı görevi ve başbakanlık görevini birlikte yürütecek.

Yeni kabinede, savunma bakanlığının Pasok içindeki en büyük rakibi Evangelos Venizelos'un getirilmesi, bakanlıklar arasındaki koordiasyondan sorumlu olacak başbakan yardımcılığına eski dışişleri bakanlarından Teodoros Pangalos'un tayin edilmesi, ve ilk kez bir çevre bakanlığının oluşturulması en çok dikkati çeken değişiklikler oldu.

2004 yılında dışişleri bakanlığı yapan Papandreu'nun hem başbakanlığı hem de dışişleri bakanlığını üstlenmesi Türk-Yunan ilişkileri açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

Pandreu'nun kendi dışişleri bakanlığı döneminde kurulan iyi ikili ilişkileri nasıl değerlendireceğinin önemli olduğu vurgulanırken, ayrıca Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilgili hazırlayacağı ilerleme raporu sırasında yoğun temaslarıyla dış politika konularına önem vereceği ifade edildi.