NTV

'Papandreu istifa edecek' iddiası

Dünya

İngiliz televizyonu BBC, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun istifa edeceğini iddia etti.

Yorgo Papandreu'nun AB mali yardımını referanduma götürme kararından vazgeçmesini isteyen iktidardaki PASOK milletvekilleri, Başbakan Papandreu'ya karşı isyan bayrağı kaldırdı.

Başbakan Papandreu bugün olağanüstü topladığı kabine toplantısının ardından Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias'la bir görüşme yapacak.

Papanderu'nun istifasının ardından Yunanistan eski Merkez Bankası Başkanı Lucas Papademos'a koalisyon hükümeti teklifinde bulunması bekleniyor.

ULUSAL BİRLİK HÜKÜMETİ ÖNERİSİ
Yunanistan'da ana muhalefet lideri Antonis Samaras ise, AB mali paketinin kabul edilmesi için ulusal birlik hükümeti kurulması önerisinde bulundu. Yunan hükümeti, muhalefetin ulusal birlik hükümeti kurulması teklifini görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

'İSTİFA SÖZ KONUSU DEĞİL'
Yunan Başbakanlık Bürosu'ndan yapılan açıklamada ise, Başbakan Papandreu'nun istifa etme teklifinde bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, "Başbakan istifayı düşünmüyor. Bugünkü programında bir değişiklik yok. Planlandığı gibi parlamentoda konuşacak" denildi.

MİLLETVEKİLLERİ ERKEN SEÇİM İSTEDİ
İktidardari PASOK ve muhalefet milletvekilleri imzaladıkları bir mektupla erken seçim çağrısında bulundu.

Yunanistan'ın AB mali paketini aralık başında referanduma götürmesi bekleniyordu. Yunan bir yetkili, aralık ayı ortasına kadar ülkesinde nakit sorunu olmadığını açıklamıştı.

YARDIM REFERANDUM SONRASINA KALDI
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Yunanistan'ın mali paketi referanduma götürmesine kadar yardımların dondurulduğunu açıkladı.