Papandreu: Yakında paramız bitecek

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan'da Başbakan Yorgo Papandreu, kredi diliminin sağlanamaması halinde nakit rezervlerinin yakında tükeneceğini vurguladı.

Anadolu Ajansı 19.06.2011 - 16:49

Papandreu: Yakında paramız bitecek

Ekonomik darboğazı aşmaya çalışan Yunanistan’da Başbakan Papandreu, parlamentodan yeni kabinesine güven oyu istedi.

Papandreu, parlamentodaki konuşmasında vatandaşlardan tasarruf ve kemer sıkma önlemlerine destek vererek feci bir iflasın önüne geçmelerini talep etti.

Yunanistan'ın kritik bir eşikte olduğunun altını çizen Papandreu, Avrupa Birliği ile IMF'nin 12 milyar Euroluk kredi diliminin sağlanamaması halinde ülkedeki nakit rezervinin yakında tükeneceğini vurguladı.

Papandreu, ülkenin bu hale düşmesinden şişirilmiş ve yetersiz kamu sektörünü sorumlu tutarken, muhalefet lideri Antonis Samaras ise erken seçimlere gidilmesi ve kurtarma paketinin yeniden müzakere edilmesi için Papandreu'dan yönetimi bırakmasını istedi.

"PAPANDREU GİTTİ GELDİ"
Bu arada yunan Etnos gazetesi, Papandreu'nun liderler arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine istifa etmeye karar verdiğini, ancak kardeşi Niko ile parti yetkililerinin müdahalesi üzerine son anda vazgeçtiğini yazdı.

gazete, anamuhalefet lideri Samaras'la yaptığı telefon görüşmesinin ardından geniş tabanlı koalisyon hükümeti kurulması için istifa kararı alan Papandreu'nun bu kararından vazgeçmesinde kardeşi Niko'nun, "Bugüne kadar hiçbir Papandreu istifa etmedi. Başbakanlar istifa etmez" şeklindeki sözlerinin etkili olduğunu aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...