Papandreu'dan Kıbrıs için yol haritası

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Yorgo Papandreu Kıbrıs sorunun çözümü ile Türkiye'nin AB üyelik sürecinin paralel ilerleyeceği bir yol haritası hazırlıyor.

Papandreu'dan Kıbrıs için yol haritası

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye'nin Avrupa Birliği süreciyle Kıbrıs konusunun paralel seyretmesi için yeni bir yol haritası sunmaya hazırlanıyor.

Kıbrıs Rum Kesimi'ni ziyaret eden Papandreu'nun yol haritası, Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmamasıyla ilgili durumun Avrupa Birliği liderleri tarafından değerlendireceği Aralık ayından önce Kıbrıs'ta somut adımlar atılmasını öngörüyor.

Buna göre, Türkiye Rum Kesimi'ne yönelik yükümlülüklerini yerine getirdikçe, üyelik müzakereleri de aynı şekilde ilerleyecek. Böylece yol haritasının sona ermesiyle Kıbrıs sorunu ortadan kalkacağı gibi, türkiye'nin tam üye olmasına karşı çıkan sesler de bastırılmış olacak.

Yunanistan ve Rum Kesimi, Türkye'nin tam üyeliğine karşı çıkan ülkelere karşı Türkiye'yi savunacak. Papandreu, yol haritası konusunda Avrupa Birliği liderlerinden de destek arayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...