Paris-Ankara hattı yine gergin

Ankara ile Paris, Fransa'da renksiz biçimde devam eden "Türkiye Mevsimi" etkinliğine rağmen, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik perspektifi konusunda yeni bir krize koşuyor.

NTV Haber 17.09.2009 - 11:30

Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Pierre Lellouche, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yarın ve Cumartesi günleri Paris'teki resmi temasları öncesi Fransız Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu ve Fransız radyosuna açıklamalarda bulundu.

Lellouche, Paris'in Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tutumunun birçok AB ülkesi tarafından paylaşıldığını öne sürdü. Fransız bakan, göreve geldiği günden bu yana görüştüğü Avrupa İşleri'nden sorumlu AB bakanlarının ikisi haricinde hepsinin "Türkiye konusunda sizinle hemfikiriz ama açıkça söyleyemiyoruz" dediğini ileri sürdü. Lellouche, bazı ülkelerin "Türkiye'deki büyük ihaleleri kaybetme korkusundan ses çıkaramadıkları" tezini de savundu.

Bakan olmadan önce Fransa'da Türkiye'nin AB üyelik sürecine verdiği destekle tanınan Pierre Lellouche, bu konudaki görüşünün Türk hükümetinin Nisan ayında Strasbourg'da yapılan NATO zirvesinde "İslam dünyasının sözcülüğüne soyunma girişiminin ardından değiştiğini" söylüyor. Pierre Lellouche, o tarihten bu yana, Ankara'ya ne olduğunu kendisinin de tanımlayamadığı "imtiyazlı bir ortaklık" öneriyor.

Lellouche'un, 18 Eylül Cuma akşamı Paris'te Egemen Bağış ile uzun bir görüşme yapması bekleniyor. Bağış, Paris ziyareti sırasında Lellouche dışında, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "beyin takımı" olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Claude Gueant ve Cumhurbaşkanlığı Diplomatik Başdanışmanı Jean-David Levitte ile de bir araya gelecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...