Paris sokakları karıştı

Fransa'da dün gerçekleşen genel grevin ardından akşam saatlerinde başkent Paris'te bir grup polisle çatıştı. Çıkan olaylarda 9 polis yaralandı, yaklaşık 50 gösterici gözaltına alındı.

NTV Haber 20.03.2009 - 09:31

Paris sokakları karıştı

Fransa'da kamu ve özel sektör çalışanlarının hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarını protesto etmek için greve gittiği gün ülke genelinde de 200'den fazla gösteri düzenlendi.


Paris'teki gösteriye de polise göre 85 bin, sendikalara göre ise 350 bin kişi katıldı ancak gösterinin ardından başkent sokaklarında hareketli saatler yaşandı.

Akşam saatlerinde yüzlerce kişi polisle çatıştı. göstericiler çöp bidonlarını ateşe verdi, polise taşlar ve şişelerle saldırdı. Polis göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandı.

Çıkan olaylarda 9 polis yaralanırken yaklaşık 50 gösterici de gözaltına alındı.

Fransa'da sendikalar hükümetten hızla artan işsizliğin önlenmesi ve asgari ücretin artması için daha fazla çaba sarfetmesini istiyor. Hükümet ise yeterince önlem aldığını daha fazlasını yapamayacağını belirtiyor.

Ülkede işsiz sayısının bir yıl içinde yüzde 10 artması, sene sonuna kadar 355 bin kişinin daha işini kaybetmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...