İlişkili Haberler

Paris Cumhuriyet Başsavcısı François Molins, Paris'teki terör saldırıları sonrası Saint-Denis'de yapılan operasyonda ölü olarak ele geçirilen Abdelhamid Abaoud'un 18 Kasım'da şehrin en büyük iş merkezi Defense'da saldırı planladığının tespit edildiğini açıkladı.

Terör saldırılarına ilişkin soruşturmalardaki son durumu aktarmak için basın toplantısı düzenleyen Molins, olaylarla ilgili "devasa" çalışma yürütüldüğünü belirterek, 11 gündür devam eden adli süreçte açılan 5 bin 339 ceza davasında 6 hakimin görev aldığını söyledi.

Savcı Molins, kamera kayıtlarından saldırılarda kullanıldığı tespit edilen Clio model araçta görülen Muhammed Abrini hakkında Belçika'da uluslararası arama kararı çıkarıldğını belirtti.

Molins, Saint-Denis'de düzenlenen operasyonda ölü olarak ele geçirilen Abaoud ve kimliği belirlenemeyen diğer teröristin, Paris'in kuzeyindeki en büyük iş merkezi La Defense'da 18 ya da 19 Ekim'de bombalı bir saldırı planladığının belirlendiğini duyurdu.

Abaoud'un saldırı gecesi Bataclan konser salonu yakınlarına geri geldiğinin de tespit edildiğini belirten Molins, telefonundan elde edilen verilerden hareketle, teröristin polis operasyonlarının devam ettiği sıralarda Paris'in 10, 11 ve 12. bölgesinde bulunduğunun belirlendiğini ifade etti.

Abaoud'un kuzeni Hasna Ait Boulahcen'in ise 13 Kasım'daki saldırıların planlanmasında rolü olduğunun kesinleştiğini kaydeden savcı Molins, Boulahcen'in teröristlerin saklanması için yer aradığını ve kuzeninin gizlenmesini organize ettiğini bildirdi.

Molins, Saint Denis'de teröristlerin barınmasını sağlayan ve gözaltında bulunan Jawad Bendaoud hakkında soruşturma açıldığını da aktararak, Bendaoud'nun Belçika ile yaptığı telefon görüşmelerinin belirlendiğini ve teröristlerle daha önceki ilişkisinin tespit edildiğini dile getirdi.

Molins ayrıca, Abdeslam'ın saldırı öncesinde Paris'in 18. bölgesinde cep telefonu için bir sim kartı alarak Belçika'yı aradıktan sonra 2 kişiden kendisini bulmasını istediğinin belirlendiğini ifade etti.

Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen terör saldırılarında 130 kişi ölmüş, aralarında ağır yaralıların da bulunduğu 351 kişi yaralanmıştı.