Fransa'nın başkenti Paris'te dün akşam Eyfel kulesi yakınlarında düzenlenen kupa töreni sırasında hooliganlar polisle çatıştı. Çatışmalarda 30 kişi, yaralandı. Polis 21 kişiyi gözaltına aldığını bildirdi.

İlişkili Haberler


Olaylar Paris-Saint-Germain futbolcularının kupayı almak için meydanda kurulan podyuma çıktıkları anda patlak verdi. Bir inşaat iskelesine "ultralar için özgürlük" pankartı asan holiganlar, ikazlara rağmen iskeleden inmeyince polis duruma müdahale etti.

Yaklaşık 15 bin kişinin kupa töreni için toplandığı meydan birdenbire çatışma alanına dönüştü. Paris-Saint-Germain oyuncuları olaylar yüzünden podyumda sadece 5 dakika kalabildi. Holiganlar polisin göz yaşartıcı bombalarla kendilerini dağıtmak istemesine taşlarla karşılık verdi.

ARAÇ VE MAĞAZALAR YAĞMALANDI
Polisten kaçan bazı taraftarlar çevredeki mağaza ve otomobilleri yağmaladı. Holiganların yaklaşık 500 kişilik bir grup olduğunu aktaran Fransız basını yüzlerce araç ve mağazanın yağmalandığını belirtiyor.

BAKAN'A İSTİFA ÇAĞRISI
Olaylar Fransa'da derhal siyasi polemiğe dönüştü. Medya, polisi yeterli güvenlik önlemi almamakla suçlarken, muhalefetteki sağ partiler iktidardaki sosyalist hükümetin İçişleri Bakanı Manuel Valls'i istifaya çağırdı.

Paris Emniyet Müdürlüğü ise "Biz görevimizi yaptık" açıklamasında bulundu. Emniyet Müdürlüğü şampiyonluk törenlerinin yasaklandığını duyurdu.

Olaylar nedeniyle Paris-Saint-Germain kulübünün kupa töreni sonrası Sen nehrinde gerçekleştirilmesi planlanmış tekne turu da iptal edildi.