Paris'te öğretmen cinayeti

Fransa'nın başkenti Paris'te sınıfta Hz Muhammed karikatürü gösterdiği öne sürülen bir ortaokul öğretmeni başı kesilerek öldürüldü. Şüpheli kaçarken polis tarafından vurularak öldürüldü. Macron cinayetin terör saldırısı olduğunu açıkladı.

İHA - NTV Haber 17.10.2020 - 18:55

Paris'te öğretmen cinayeti

Saldırganın 18 yaşında Moskova doğumlu bir erkek olduğu bilgisi paylaşılırken, konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı'nda kriz masası oluşturuldu. Saldırganın Eragny isimli bir örgüte üye olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olay yerini ziyaret etti. Öğretmen daha önce bazı öğrencilerin velilerinden tehdit aldığı için polise şikayette bulunduğu,, bazı velilerin ise öğretmenin istifasını talep ettiği gelen bilgiler arasında.

MACRON'DAN AÇIKLAMA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olay yerine giderek açıklamalarda bulundu.

Olayın terör saldırısı olduğunu söyleyen Macron, "Bugün bir vatandaşımız eğittiği için, öğrencilere ifade özgürlüğünü , inanma ve inanmama özgürlüğünü öğrettiği için katledildi. Vatandaşımıza haince saldırıldı, terör saldırısının kurbanı oldu. Saldırgan cumhuriyet değerlerine, aydınlığa saldırmak istedi. Nereden gelirse gelsin, inansın veya inanmasın, çocuklarımızın özgür vatandaşlar olmalarına saldırmak istedi” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı halka birlik çağrısında bulunarak, "Bu akşam net şekilde söyleyeceğim, güvenlik güçleri, adalet çalışanları, eğitimciler, hepimiz engel olacağız. Gericilik ve ona eşlik eden şiddet kazanamayacak. Bizi bölemeyecekler, bunu istiyorlar. Hepimiz, tüm vatandaşlar, birlik olup engel olmalıyız, farklılık olmadan birlik olmalıyız, çünkü her şeyden önce aynı kader, tarih ve değerlerle bağlıyız. Bu birlik vazgeçilmez. Hükümetin ve benim kararlılığıma güvenebilirsiniz. Sert ve hızlı tepki vereceğiz" dedi.

SAVCI, SALDIRGANIN KİMLİK BİLGİLERİNİ PAYLAŞTI

Terör Savcısı Jean-François Ricard düzenlediği basın toplantısı ile cinayetle ilgili detayları açıkladı. Jean François Ricard, saldırganın 18 yaşında ve Moskova doğumlu Çeçen asıllı bir Rus olduğunu dile getirdi.

Savcı Ricard sığınmacı olarak Fransa’da bulunan saldırganın saldırı günü saatler öncesinde saldırı mesajını hazırladığı ve öğretmenin fotoğrafını edinerek saldırıyı planladığını ifade etti.

Üvey kız kardeşinin Suriye’de DEAŞ terör örgütüne katıldığını aktaran Jean François Ricard uluslararası arama listesinde bulunduğu öğrenilen saldırganın 9 kurşun sıkılarak öldürüldüğünü bildirdi.

Savcı, okuldan eve dönen öğretmeni önce birçok yerinden bıçaklayıp ardından kafasını kesen saldırganın saldırı sonrası Twitter hesabından kestiği başın fotoğrafını ve terör içerikli mesaj paylaştığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...