Paris'te 'Sarı Yelekliler' yeniden sokakta: Çok sayıda gözaltı

Fransa'da Sarı Yelekliler bir kez daha meydanlarda. Eylemciler, Cumhurbaşkanı Macron'un attığı adımlara ve hükümetin sükunet çağrılarına rağmen Paris'te yeniden toplanmaya başladı. Paris polisinin yaptığı açıklamada, kent genelinde 8 bin polis ve 14 zırhlı aracın eylemler için hazır beklediği ve şu ana kadar 85 kişinin gözaltına alındığı söylendi. Gösteride yaşanan arbede sırasında polis biber gazı kullandı.

Anadolu Ajansı - DHA 15.12.2018 - 18:48

20181215_2_33945054_39919826.jpg

Fransa'da 17 Kasım'da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlayan ve sonrasında Belçika, Hollanda ve İsrail’e sıçrayan 'Sarı Yelekliler' eylemi bugün beşinci haftasına girdi. Eylemciler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un akaryakıt zamlarını iptal etmesinin ardından 'talepleri karşılanana kadar' protestoların devam edeceğini belirtmişti.

SARI YELEKLİLER YENİDEN SOKAKTA

Fransa'da 'Sarı Yelekliler' eylemleri bugün erken saatlerde yeniden başladı.

Paris polisinin yaptığı açıklamada, şu ana kadar 85 kişi gözaltına alınırken, diğer kentlerde de devam eden gösterilere 16 bin kişinin katıldığı belirtildi. Ülke genelindeki cadde ve yollarda 199 blokaj eylemi yapıldı.

Gösteride yaşanan arbede sırasında polis biber gazı kullandı. Champs Elysées Caddesi'nde bir eylemci gözünden yaralandı.

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen Sarı Yelekliler'in protestoları, hükümetin iptal çağrılarına rağmen bugün ülke genelinde devam ediyor.

Macron'un vaatlerini yetersiz bulan eylemciler, Paris'in ünlü Champs-Elysees Caddesi ve Opera Meydanı'nda toplanacak. 

Ülke genelinde yaklaşık 89 bin polis görev yaparken, Paris'i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç koruyacak.

Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ve çevresindeki mağaza ve restoranlar kepenkleri indirirken, çok sayıda metro hattı çalışmayacak.

PROTESTOLAR

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen "Sarı Yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, binden fazla kişi yaralandı.

VİDEO: 50 YIL ÖNCE FRANSA SOKAKLARINDA NE YAŞANMIŞTI? (PARİS'TE 1968 MAYIS'I)

MACRON'UN AÇIKLAMALARI

Macron, "Sarı Yelekliler'in" protestoları konusunda pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 euro zam yapılacağını açıklamıştı.

Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin euronun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

"Sarı Yelekliler" ve Fransızların yarısından fazlası Macron'un bu açıklamalarını yetersiz bulmuş ve yeniden gösteri çağrısı yapmıştı.

HÜKÜMETTEN İPTAL ÇAĞRISI

Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, Strazburg'da salı akşamı düzenlenen silahlı saldırıdan sonra Sarı Yelekliler'den cumartesi günü yeni bir gösteri düzenlememelerini istemişti.

Çevre Bakanı François de Rugy de Public Senat televizyonuna yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerin düzenlediği gösterilerin artık tamamen bitmesi gerektiğini belirtmişti.

Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand da France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Sarı Yelekliler'in taleplerine cevap verdiğini, bu nedenle eylemlerin sonlandırılması gerektiğini ifade etmişti.

BRÜKSEL'DE DE  PROTESTO DÜZENLEDİ

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir grup "Sarı Yelekli" gösterici hükümeti protesto etti.

Arts-Loi metro durağı girişinde toplanan "Sarı Yelekliler", Başbakan Charles Michel'i istifaya davet eden sloganlar attı.

Yaklaşık 70 "Sarı Yelekli", daha sonra polisin geniş güvenlik önlemleri eşliğinde Avrupa Parlamentosunun (AP) önündeki meydana doğru yürüyüşe geçti.

Öte yandan emniyet kaynakları, sabah saatlerinde 50 civarında "Sarı Yelekli"nin gözaltına alındığını bildirdi.

Hollanda'nın önemli medya kuruluşlarının bu hafta "sarı yeleklilere" fazla ilgi göstermediği görüldü.

Öte yandan Hollanda'da 3 haftadır toplanan sarı yeleklilere alternatif olarak örgütlenen “kırmızı yelekliler" 13 Ocak'ta Utrecht kentinde hükümet karşıtı gösteri yapmaya karar verdi. 

Sayfa Yükleniyor...