Paris'te tartışmalı Rus kilisesine 8 tonluk kubbe

Eyfel Kulesi yakınlarında inşa edilen tartışmalı Rus Ortodoks kilisesinin çatısına 8 tonluk altın kaplama ilk kubbesi yerleştirildi.

20.03.2016 - 02:44

Saint Trinite2.jpg

Fransa'nın başkenti Paris'te istihbarat merkezi olarak kullanılacağı iddia edilen yeni Rus Ortodoks kilisesine 8 tonluk altın kaplamalı ilk kubbesi yerleştirildi.

Eyfel Kulesi yakınlarında inşa edilen Saint Trinite Kilisesi'nin üzerine 12 metre yüksekliğinde ve 8 ton ağırlığındaki altın kaplamalı kubbe vinçle konuldu.

Rusya'nın 170 milyon avro yatırım yaptığı kiliseye 4 kubbe daha yerleştirilecek. Okul binası, kültür merkezinin de bulunduğu yerleşimin ekim ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Kilisenin bulunduğu 4 bin metrekarelik arazi 2010 yılında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde Rusya'ya satılmıştı. Satış ülkede tartışmalara neden olmuş ve kilisenin Rus istihbaratının bir merkezi olarak kullanılacağı iddia edilmişti. Sivil toplum kuruluşları da kilisenin yerden 37 metre yükseklikteki kubbesiyle Paris kentinin silüetini değiştireceği gerekçesiyle tepki göstermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...