Paris'te terör saldırıları

Fransa'nın başkenti Paris'te peş peşe silahlı ve bombalı saldırılar düzenlendi. 7 farklı noktada düzenlenen saldırılarda 129 kişi hayatını kaybederken, 99'u ağır 352 kişi de yaralandı. Fransız polisi, saldırıları düzenleyen 8 teröristin öldüğünü açıkladı. Fransa'da 3 günlük yas ilan edildi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 15.11.2015 - 00:06

Paris'te terör saldırıları

Fransa'nın başkenti Paris, önceki akşam peş peşe meydana gelen 7 ayrı saldırıyla sarsıldı.

7 farklı noktada düzenlenen saldırılarda 129 kişi hayatını kaybederken, 99'u ağır 352 kişi de yaralandı.

İlk saldırı haberi, Fransa-Almanya arasında dostluk maçına sahne olan stadyumdan geldi.

Stadyum yakınlarındaki bir bar,  maç sırasında iki intihar bombacısı tarafından hedef alındı. Maçı izleyen Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Hollande, olay yerinden tahliye edilirken, yüzlerce izleyici statta saatlerce mahsur kaldı. 

Stadyumdaki saldırıdan kısa bir süre sonra, Paris'in doğusundaki bir restoran hedef alındı. Kalaşnikoflu saldırganlar, restorandaki müşterilere ateş açtı.

Paris'te 7 farklı noktada saldırı düzenlendi.
Paris'te 7 farklı noktada saldırı düzenlendi.

KONSER SALONUNDA KATLİAM

Paris'te düzenlenen saldırılarda en ağır can kaybı, Bataclan konser salonunda yaşandı. Yüzlerce kişinin rehin alındığı salonda, 87 kişi hayatını kaybetti.

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan saldırıların en kanlısı bataclan konser salonunda meydana geldi. Saldırı sırasında salonda ABD'li "Eagles of Death Metal" grubunun konserini izlemek için yüzlerce kişi bulunuyordu. Saldırganlar konsere gelen yüzlerce kişiyi rehin aldı. Gece yarısı konser salonuna polis operasyon düzenledi.

Operasyonun ardından bazıları yaralı olmak üzere 100 kadar rehine kurtarılırken, 87 kişi de yaşamını yitirdi. Konser baskınını düzenleyen tüm saldırganların da öldürüldüğü açıklandı..

Saldırganlardan bazıları, operasyon sırasında üzerindeki patlayıcıları ateşledi. Konser sırasında salonda olan bir gazeteci saldırganların kalabalığa 10 dakika boyunca ateş açtığını belirtti. Aynı zamanada saldırganların Fransızca konuştukları ve "Bu suriye için" dedikleri de duyuldu.

Görgü tanıklarının ifadelerinde saldırganların 20'li yaşlarda oldukları ve maske takmadıkları belirtildi. Saldırıdan kurtulanların, kalaşnikof model tüfek taşıyan saldırganların şarjör değiştirmelerinden faydanlanarak kaçtığı bildirildi.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ VE METROYA SALDIRI

İlerleyen saatlerde Paris'in farklı noktalarından da silahlı ve bombalı saldırı haberleri geldi. Alışveriş merkezi, müze ve metro istasyonu yakınlarında da kordineli olduğu düşünülen saldırılar yaşandı. 

Terör saldırılarının ardından kameraların karşısına geçen Fransa Cumhurbaşkanı François Holland, ülkede olağanüstü hal ilan ettiklerini duyurdu. Paris'te yaşayanlardan evlerinden çıkmaması  istenirken, Fransa'nın sınırları da kapatıldı..

Sayfa Yükleniyor...