Paris'te çifte saldırı: Saldırgan vurularak öldürüldü

Fransa'nın başkenti Paris’te yer alan Orly havaalanı'nda bir kişi, devriye gezen askerlerin silahını almaya çalışınca, vurularak etkisiz hale getirildi. Öte yandan Fransa İçişleri Bakanı, Paris’in kuzeyinde bir kişinin de polislere saldırdığını duyurdu. Bu saldırıda bir polis memuru yaraladı. Daha sonra yapılan açıklamada, iki olayda da saldırganın aynı kişi olduğu açıklandı.

fransada-orly-havalimani-guvenlik-riski-ejmr.jpg

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeyinde bir banliyöde, güvenlik kontrolü sırasında açılan ateş sonucu bir polis yaralandı.

BFM televizyon kanalı, başkentin kuzeyindeki Stains banliyösünde üç polisin bir aracı durdurarak kimlik kontrolü yapmak istediğini ancak araçta bulunan kişinin güvenlik güçlerine ateş açarak karşılık verdiğini duyurdu.

Bir polisin hafif yaralandığı saldırıda, saldırgan aracı ile kaçtı. Araç daha sonra Val de Marne bölgesinde terk edilmiş halde bulundu.

Bu arada BFM televizyon kanalı, polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Paris Orly Havalimanı'ndaki saldırı ile banliyöde polise ateş açılması arasında bağlantı olduğunu ifade etti.

Polise ateş açan saldırganın, bir araç çaldığı ve bu aracın Orly Havalimanı'nın park yerinde bulunduğu belirtildi.

Paris Orly Havalimanı'nda devriye gezen askerlerden birinin silahını alan kişinin, alandaki bir mağazaya saklandığı ve düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildiği açıklanmıştı.

Orly'de yerel saatle 08.30'da meydana geldiği belirtilen olaydan sonra özel birliklerin sevk edildiği havalimanı, aramalar yapılması amacıyla boşaltılmıştı.

Orly Havalimanı'ndaki tüm uçuşlar durdurulmuş ve Charles de Gaulle (Roissy) Havalimanı'na yönlendirilmişti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre-Henry Brandet, "Bir kişi, havalimanında devriye gezen askerlerden birinin silahını alıp alanda bulunan bir mağazaya saklandı. Düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi" açıklamasında bulundu. Sözcü, İçişleri Bakanı Bruno Le Roux'nun havalimanına doğru yola çıktığını belirtirken, olayda saldırgan dışında ölü ve yaralının bulunmadığını kaydetti. 

Fransa Emniyeti ve Paris Havalimanı Yönetimi de, Twitter'dan yayımladıkları mesajlarda vatandaşlara uyarılarda bulunarak, "Havalimanında operasyonun devam ettiğini, havalimanı bölgesinden uzak durulması gerektiğini" kaydettiler.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris banliyösünde polise ateş açan, daha sonra Orly Havalimanı’nda askerlere saldıran kişiyi etkisiz hale getiren güvenlik güçlerini tebrik etti. Hollande, saldırılarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, devletin terörle mücadelesinin kararlılıkla süreceğini belirterek, "Bu tehlikeli kişiyi etkisiz hale getiren polis ve askerleri cesaretlerinden ve etkili müdahalelerinden dolayı kutluyorum" ifadesini kullandı.

Paris terörle mücadele savcısının, saldırıyı düzenleyen kişi ve suç ortaklarıyla ilgili bütün gerçeklerin ortaya çıkması için soruşturma başlattığına dikkati çeken Hollande, "Devletimiz, vatandaşlarımızın ve topraklarımızın güvenliği için kararlı bir şekilde, aralıksız olarak terörle mücadele edecektir. Bu mücadele, büyük bir dikkatle en üst seviyede sürdürülecektir" değerlendirmesinde bulundu.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Paris savcısı François Molins, başkentin bir banliyösünde bu sabah polise ateş açan ve daha sonra Orly Havalimanı'nda devriye gezen askerlere saldırdıktan sonra öldürülen kişinin Zyed Ben Belgacem olduğunu açıkladı.

Fransız savcı, iki saldırı ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Savcı, öldürülen kişinin havalimanı terminalinde devriye gezen askerlere saldırmadan önce “Silahlarınızı yere bırakın. Ben burada Allah adına ölmeye geldim. Birçok kişi ölecek” diye bağırdığını söyledi.

Saldırganın, bir kadın askerin tüfeğini almak istemesi üzerine, iki dakika süreyle boğuşma yaşandığını kaydeden savcı, daha sonra bu kişinin diğer askerler tarafından vurularak etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Savcı Belgacem, 39 yaşındaki bu kişinin, başkent yakınlarındaki Seine-Saint-Denis kasabasında sabah yerel saat ile 06.55’te rutin bir polis kontrolü sırasında aracının durdurulması üzerine ateş açtığını ifade ederek, saldırganın, polisin yaralanmasına yol açtığını ve ardından kaçtığını bildirdi.

Saldırganın daha sonra ailesini cep telefonuyla arayarak, “Ben bir saçmalık yaptım” dediğini aktaran savcı, bu kişinin daha sonra Val-de-Marne banliyösünde kullandığı Clio marka aracı terk edip, bir bara girdiğini ve burada havaya ateş açarak içerideki müşterileri tehdit ettiğini kaydetti.

Savcı, Citroen Picasso marka bir başka otomobili çalıp Orly Havalimanı’na giden saldırganın, ikinci saldırıyı gerçekleştirdiği söyledi.

Savcı, saldırganın sırt çantasından yakıt dolu bir bidon, bir adet Kur'an ve cebinden 750 avro nakit çıktığını bildirdi.

Poliste sabıkası olan ve silahlı soygun, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan birkaç kez hüküm giyen saldırganın 2011 ve 2012 yıllarında cezaevinde “radikalleştiğini” kaydeden savcı, bu şüphelinin, hakkında geçen yıl açılan başka bir dava yüzünden adli denetim altında olduğu bilgisini paylaştı.

Fransız savcı, bu saldırı ile ilgili olarak öldürülen saldırganın babası, kardeşi ve kuzenin gözaltına alındığını duyurdu.

Saldırının ardından Orly Havalimanı'ndaki uçuşlar bir süre durdurulurken, yolcular tahliye edilmişti.

HAVALİMANI TAHLİYE EDİLDİ

Sayfa Yükleniyor...