Pasifik sallanıyor

Önce Endonezya’da 7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, kısa süre sonra da Japonya 6.6 ile sallandı.

14.03.2010 - 10:36

Pasifik sallanıyor

Endonezya Meteoroloji ve Jeofizik Kurumu, TSİ 03.00 sularında 7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğin açıkladı. Depremin merkezinin Kuzey Mollucas bölgesindeki Labuha Adasının güneydoğusunda, 132 kilometre açıkta ve 56 kilometre derinlikte olduğu bildirildi. Deprem sonrasında tsunami uyarısı yapılmadı.

Kurum yetkilileri, sarsıntının bölgedeki Ambon kentinde hissedildiğini, ancak şimdiye kadar can kaybı veya maddi zarar konulu bir haber alınmadığını söyledi.

Depremin büyüklüğünü 6.4 olarak açıklayan Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu ise, merkezinin Ambon'un 160 kilometre kuzeyinde, 52 kilometre derinlikte olduğunu bildirdi. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada da, depremin büyük bir tsunami tehlikesi oluşturmadığı, ancak deprem merkezi yakınında yerel ve küçük boyutta tsunami oluşabileceği kaydedildi.

Endonezya’daki depremin ardından Japonya'nın kuzeyinde de 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik İnceleme Merkezi ile bir Japon ajansı tarafından yapılan açıklamada, ilk ölçümlere göre 6.6 büyüklüğünde olduğu belirlenen depremin yerel saatle 17.08'de (TSİ 10.08) meydana geldiği belirtildi.

Başkent Tokyo'da binaların sallanmasına yol açan deprem nedeniyle can ve mal kaybı olup olmadığına ilişkin açıklamada bulunulmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...