Patlama durdu ama tehlike geçmedi

İzlanda’da hafta faaliyete geçen Grimsvötn Yanardağı’nda patlamalar durdu ama yayılan küller havayolu ulaşımını etkilemeye başladı.

25.05.2011 - 08:56

Patlama durdu ama tehlike geçmedi

İzlanda'nın cumartesi faaliyete geçen en aktif volkanı Grimsvötn'deki patlamanın durduğu bildirildi. Ancak patlamalar sona ermesine rağmen volkanın yaydığı küller Avrupa’da hava ulaşımını etkiliyor.


Almanya sivil havacılık yetkilileri, İzlanda'daki Grimsvotn yanardağından yükselen kül bulutları nedeniyle bugün kuzey hava sahasının kapatılacağını açıkladı. Açıklamaya göre, Bremen ve Hamburg havaalanları bugün kapatılıyor. Berlin ve Hanover üzerindeki uçuşların da etkilenebileceği belirtiliyor.

İskoçya ve İngiltere'nin bazı bölgelerinde uçak seferleri iptal edilirken, Norveç ve Danimarka'da da uçuşların aksadığı haber veriliyor.

500 SEFER İPTAL
Avrupa hava trafik güvenliği kurumu Eurocontrol'e göre, Birleşik Krallık hava sahasının bazı bölümlerinin kapatılması nedeniyle şimdiye kadar 500 sefer iptal edildi. Ancak seferlerin bugün normale dönmesi bekleniyor.

Kurum, kül bulutlarının büyük ihtimalle Danimarka, Norveç ve İsveç hava sahasına da gireceğini ancak bunun uçuşlara etkisinin sınırlı olacağını kaydetti. İngiliz Meteoroloji Dairesi yetkilileri de, İngiltere üzerindeki kül bulutlarının yoğunluğunun bugün önemli ölçüde azalmasının beklendiğini söyledi.

Fransa Sivil Havacılık Kurumu, hava trafiğinin ciddi ölçüde aksamasının beklenmediğini, ülkenin hiçbir yerinde hava sahasının kapatılmayacağını açıkladı.

Budapeşte Franz List Havalimanı Sözcüsü Mihaly Hardy de, Macar Hava Yolları'nın bu sabah Danimarka'nın Kopenhag, İsveç'in Göteborg ve Almanya'nın Hamburg kentlerine düzenlediği seferlerinin,  iptal edilmek zorunda kaldığını açıkladı.

Mihaly Hardy, gelişmeleri takip ettiklerini, İskandinav ülkeleri ve Almanya'ya yolculuk yapmak isteyenlerin sürekli olarak bilgilendirildiğini kaydetti.

‘TEHLİKE DAHA BÜYÜK’
Grimsvotn yanardağında Cumartesi günü çok şiddetli bir patlama meydana gelmişti. Patlama sonucu oluşan kül bulutları, rüzgarın etkisiyle Avrupa kıtasına doğru ilerlemeye başlamıştı. İzlanda üniversitesi uzmanları, Grimsvotn'daki patlamanın geçen yıl harekete geçen Eyjafjallajokull'dakine kıyasla çok daha büyük olduğunu belirtti. Ancak bu uzmanlara göre, rüzgarın gücü geçen yılkine kıyasla daha az. Ayrıca, patlama sonucu oluşan küller daha iri taneli olduğu için havada fazla savrulamadan daha çabuk yere düşüyor.

Grimsvotn, Avrupa'daki en büyük buzul olan, İzlanda'nın güneydoğusundaki Vatnajokull'un altında bulunuyor.En son 2004 yılında patladığında, Atlantik uçuşlarının güzergahı değiştirilmiş, ancak hiçbir havaalanının kapatılmasına gerek kalmamıştı.

Yanardağdan yükselen kül bulutlarının uçakların motorlarına zarar vermesinden endişe ediliyor.

Geçen yıl Eyjafjallajokull'daki patlama küresel çapta hava ulaşımını ciddi oranda sekteye uğratmış, on milyon yolcu mağdur olmuştu. Kriz, 2 milyar dolarlık bir kayba neden olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...