Rum Yönetimi tarafında 3 yıl önce İran’dan Suriye’ye götürülürken el konulan ve bir donanma üssünde tutulan patlayıcılar Pazartesi günü patlamış ve olayda 12 kişi hayatını kaybetmişti. Rum kesiminde patlamanın sorumluları aranırken, patlayıcıların siyasi nedenlerden ötürü imha edilmediği iddia edildi.

Öne sürülen iddiaya göre Rum lider Hristofyas, patlayıcıların sahibi Suriye’nin KKTC’yi tanıyabileceğinden endişe etti . Hristofyas’ın, Türkiye’nin patlayıcıları gönderen İran’la yakın ilişkileri ve Türkiye’nin İslam dünyasındaki etkinliğinden duyduğu endişelerin de patlayıcının imha edilmemesi yönünde tavır sergilemesine neden olduğu iddia ediliyor.

Ayrıca Rumların patlayıcıları taşıyan geminin Suriye’ye gidişini engellemesinin bir sonucu olarak Şam Yönetimi’nin Lazkiye-Gazimağusa feribot seferlerine izin verdiği de iddialar arasında.

DONANMA KOMUTANI ÖLMÜŞTÜ
Pazartesi günü 'Evangelos Florakis' donanma üssünde meydana gelen patlamada aralarında Donanma komutanı Andreas Ioannides ile üs komutanı Lambros Lambrou'nun da bulunduğu 12 kişi ölmüş, 65 kişi de yaralanmıştı.

Elefteria meydanında toplanan binlerce Rum Hristofyas aleytarı gösteri yaptı.
Elefteria meydanında toplanan binlerce Rum Hristofyas aleytarı gösteri yaptı.

HRİSTOFYAS’IN İSTİFASI İSTENDİ
Öte yandan facianın halkta yarattığı öfke, dün akşam taşlı-sopalı eyleme dönüştü. Binlerce Rum Lefkoşa’daki Elefteria meydanında toplanarak olaydan sorumlu tuttuğu liderleri Dimitris Hristofyas’ın istifasını istedi. Yapılan konuşmalarda, patlayıcıların infilak edebileceği yönünde 7 ay önce hükümete raporlar sunulmasına rağmen hiçbir önlem alınmadığına, faciaya davetiye çıkarıldığına işaret edildi.

İnsanların ölmesi ve yaralanmasının yanı sıra ülkenin en büyük elektrik santralinin tamamen tahrip olmasıyla sonuçlanan olayın sorumsuzluktan kaynaklandığı savunuldu. Patlamanın yarattığı tahribatın 1 milyar Euro’nun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

HRİSTOFYAS’A 1 HAFTA SÜRE
Başkent Lefkoşa’da toplanan öfkeli kalabalık sorumluların ortaya çıkıp yargıya havale edilmesi için Hristofyas’a 1 hafta süre tanıdı bunun gerçekleşmemesi halinde 19 Temmuz’da yeniden meydanda toplanacaklarını belirttiler.

BİNLERCE KİŞİ BAŞKANLIK SARAYINA YÜRÜDÜ
Ancak gösteri sırasında yapılan konuşmalar kalabalığın öfkesini dindirmeye yetmedi. Binlerce kişi başkanlık sarayına yürüdü. Hristofyas’ın istifasını isteyen eylemciler bir kapıyı kırarak içeri girmek istedi. Polis gözyaşartıcı gaz kullanarak kalabalığı dağıttı. Polisle göstericiler arasında taşlı sopalı çatışma çıktı.