Patrik 959 yıl sonra Papa ayininde

Katolik dünyasının yeni lideri Papa Francis,  Vatikan'da yapılan ayinle resmen görevine başlıyor. Törene katılanlar arasında Fener Rum Patriği Bartholomeos da var. 959 yıl sonra ilk kez bir Rum Patriği, Papa'nın göreve başlama ayinine katılmış oluyor.

Haberler 19.03.2013 - 10:42

Patrik 959 yıl sonra Papa ayininde

Papa 16. Benediktus'un 28 Şubat'ta görevinden ayrılmasını takip eden Konklav sürecinde (Papalık seçimi) yeni papa seçilen Francis, resmi papalık ayinini icra ederek görevine başladı.


Vatikan'da yerel saatle 09.30'da başlayan ayini, sabahın erken saatlerinde Aziz Petrus meydanında toplanan yüz binlerce kişi takip etti.

Ayinin hemen başında Papa Francis'e, Protodiacono Kardinal Jean-Louis Tauran paliosunu, Kardinaller Meclisi Dekanı Angelo Sodano da papalık yüzüğü olarak bilinen ''Balıkçı Yüzüğü''nü taktı.

Papa Francis'in resmi papalık ayinine, aralarında İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napoliatano, İtalya Başbakanı Mario Monti, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rouseff ve Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ında bulunduğu kalabalık bir liderler topluluğu takip etti.

959 YIL SONRA İLK KEZ
Törene katılanlar arasında Fener Rum Patriği Bartholomeos da vardı. Böylece 959 yıl sonra ilk kez bir Rum Patriği, Papa'nın göreve başlama ayinine katılmış oldu. Patrik Bartholomeos, ayinde ilgiyle karşılandı.

Ayine katılma kararını dün NTV'ye değerlendiren Bartolomeos, "İçimden geldi, gitmek istedim" sözleriyle ifade etmişti.

"Bu jestin altında iki kilisenin arasındaki dostane ilişkilere atfettiğim önem yer alıyor" diyen Bartholomeos, "Bu ziyaretle son dönemde gelişen ilişkilerimizin altını çizmek istiyorum. Yeni Papa döneminde bu dostane ilişkilerimizin daha artmasını ümit ediyorum. Yeni Papa, mütevazi tutumu ile herkesin gönlünü kazandı" şeklinde konuşmuştu.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Papa Francis'in resmi ayinini toplam 132 devlet ve uluslararası organizasyonlardan temsilcinin izlediği kaydedildi.

Ayinden sonra Katolik aleminin 266. Papası Francis, ülkelerin temsilcileriyle Aziz Petrus Bazilikası'nda bir araya gelecek.

Papa Francis'in ayini için alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Vatikan ve çevresinin İtalyan güvenlik birimlerince kırmızı bölge ilan edildiği alanda ayin boyunca iki polis helikopteri devriye uçuşu yaparken, çatılara keskin nişancıların yerleştirildiği kaydedildi.

Meydana girişlerde de ayini izlemek için gelenler tek tek metal detektörlerden geçirilerek arandı. Ayin dolayısıyla yoğun bir hava trafiğine sahip olmasına karşın Roma'nın hava sahası uçuşa kapatıldı. Bu arada, ayin sırasında çok sayıda sinyal karıştırıcı da devreye alınarak, telefon ve internete bağlı aygıtların çalışması önlendi. Bu durum nedeniyle gazetecilerin sıkıntılı anlar yaşadığı gözlendi.

Sayfa Yükleniyor...