PayPal: WikiLeaks'in parasını vereceğiz

Firma avukatınca yapılan açıklamada, ABD'ki devlet görevlilerinin firmayı WikiLeaks konusunda sıkıştırdığı yönündeki haberler yalanlandı.

10.12.2010 - 16:58

İSTANBUL - Hafta başında WikiLeaks’in bağış toplama hesabını dondurarak biriken parayı bloke eden PayPal, bugün yaptığı açıklamayla bu parayı WikiLeaks’e transfer edeceğini açıkladı.


Dünya ajanslarıyla birlikte ntvmsnbc'ye de gönderilen İngilizce basın açıklamasında, firma genel müdür yardımcılarından Osama Bedier’nin ‘WikiLeaks konusunda ABD’li devlet yetkilileri bizimle temasa geçti” şeklindeki sözleri yalanlandı.

PayPal avukatı John Muller tarafından yapılan açıklamada, Osama Bedier’nin ifadelerinin yanlış anlaşıldığı, PayPal yetkililerinin ne ABD’de ne de başka bir ülkede her hangi bir ABD’li devlet görevlisiyle temas ettiği belirtildi.

Muller, PayPal’in, ABD İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan, WikiLeaks’in ABD yasalarına aykırı olarak bazı gizli belgelere sahip olduğunu ifade eden basın açıklamasına dayanarak hesap dondurma kararını aldığını söyledi. Açıklamada şöyle denildi:

“Kararımız, yayımlanması suç olan gizli belgeleri yayımlamak isteyen bir kaynağın WikiLeaks tarafından teşvik edilidiğine yönelik inancımızdan kaynaklanıyor… WikiLeaks’in bağış hesabı açılmayacaktır, ancak orada biriken kaynaklar WikiLeaks için bağış toplayan vakfa transfer edilecektir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...