İsveç'te çarşaf giyen bir öğrencinin, yetişkinlere eğitim veren bir okula yüzünü tamamen örten peçe nedeniyle alınmaması üzerine, ombudsmana yaptığı şikayet başvurusu sonuçlandı. Ombudsman

kararında, okulda peçe yasağının, İsveç'te ayrımcılığı yasaklayan yasalara aykırı olduğunu bildirdi.

Din, cinsiyet, yaş, etnik köken konularıyla ilgilı ayrımcılığa karşı konulara bakan ombudsman Katri Linna, başkent Stockholm'de yetişkinlere eğitim veren bir okulda çocuk hemşireliği üzerine eğitim almak için okula devam ederken, çarşaflı ve yüzü kapalı olduğu gerekçesiyle okul yönetimi tarafından derslere alınmayan bir kadın öğrencinin şikayetini karara bağladı. Ombudsman, iki yıllık inceleme sonucunda verdiği kararında, öğrencilerin başarısında çarşaf ya da peçenin etkili olmadığını, öğrencilere okullarında bireysel özgürlük tanınması gerektiği ve örtü taktıklarından dolayı dışlanmamaları gerektiği görüşlerine yer verdi.

İsveçli kadın ombudsman kararında, İsveç okullarında peçe ya da çarşaf giyerek okullara giden öğrencilerden dolayı sıkıntı yaşandığı görüşünde olmadığını da kaydetti. Ombudsman sonuç olarak kararında, bir öğrencinin sadece peçe ya da çarşaf giydiği için okuldan dışlanmasının, "İsveç ayrımcılıkla

mücadele yasalarına aykırı olduğunu" bildirdi. Ayrımcılıkla mücadele yasasına göre, okullarda bir öğrencinin inançları önündeki engelleri kaldırmak gerektiği için, öğrencilerin dini nedenlerden dolayı örtünmelerine engel olmak, bu yönde kabul edilen yasalara aykırı kabul edildi. Ombudsmanın kararında, yasalarda bütün öğrencilere eşit eğitim fırsatı verilmesinin esas alındığı da belirtildi.

Ombudsman, bu tür kıyafet taşıyan bir kadının çalışıp çalışmayacağı yönündeki bir kararı şu anda düşünüp buna göre karar vermeyeceğini, verdiği kararın sadece eğitim hakkı ile ilgili olduğunu da bildirdi.

YASA DEĞIŞIKLIĞINE GİDİLECEK
Bu arada Ombudsmanın kararından sonra açıklama yapan Entegrasyon Bakanı Eric Ullenhag, okullarda, öğrencinin yüzünü tamamen kapatan çarşaf, peçe gibi giysileri yasaklamak için yasal değişiklerin yapılabileceğini açıkladı.

Ombudsmanın verdiği kararı eleştirmeyeceğini ancak eğitimde ve öğretimde öğrencinin yüz ifadesinin son derece önemli olduğunu bildiren Eric Ullenhag, ''Okulda müdür ya da bir öğretmen öğrencinin yüzünü kapatan örtüye karşı çıkabilmelidir. Bundan sonra bu yönde yasal değişikler yapılabilir'' diye konuştu.

İsveç'te okullarda, isteyen öğrenciler başörtüleri ile okula devam edebiliyorlar.