"Pence karantinada" iddiasına Beyaz Saray'dan yalanlama

ABD Başkan Yardımcısı Pence'in, sözcüsü Katie Miller'da Covid-19 çıkmasının ardından kendini karantinaya aldığını iddiası Beyaz Saray tarafından yalanlandı.

AP - Reuters - Anadolu Ajansı 11.05.2020 - 01:39 | Son Güncelleme : 11.05.2020 - 02:28

AP_20129783864698.jpg

Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in karantinada olmadığını, pazartesi günü görevinin başında bulunacağını açıkladı.

Pence'in sözcülerinden Devin O’Malley, ülke basınında çıkan, sözcüsü Katie Miller'da yeni tip corona virüs (Covid-19) tespit edilmesinin ardından Pence'in kendini karantinaya aldığı haberlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Pence, Beyaz Saray Sağlık Birimi'nin tavsiyelerini takip ediyor ve karantinada değil" ifadesine yer verilen açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı'nın her gün yaptırdığı virüs testlerinin negatif çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, "Pence, pazartesi günü Beyaz Saray'da olmayı planlıyor" bilgisi aktarıldı.

Bloomberg ve Associated Press'in Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberlerinde, Miller'da cuma günü Covid-19 tespit edilmesinin ardından, Pence'in de önlem amacıyla kendini karantinaya aldığı belirtilmişti.

Bugün yaptırdığı corona virüs testi 'negatif' çıkan Pence'in, tedbiren bir süre evinden çalışacağı kaydedilmişti.

VİRÜS BEYAZ SARAY'DA

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaverlerinden birinde perşembe günü Covid-19'a rastlanmasının ardından, cuma günü de Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Sözcüsü Miller'a Covid-19 teşhisi konulmuştu.

Miller'ın eşi Stephen Miller'ın da Trump'ın danışmanı olması, Beyaz Saray'daki virüs endişelerini artırmıştı.

Ayrıca cuma günü, Trump'ın Beyaz Saray danışmanı olan kızı Ivanka Trump'ın asistanında ve 11 Gizli Servis elemanında da virüs çıkmıştı.

Bu vakaların ardından, Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü üyeleri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Başkanı Stephen Hahn, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield ile Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci kendilerini karantinaya almıştı.

TRUMP'TAN MASKE ÜRETİM TESİSİNE 'MASKESİZ' ZİYARET

Sayfa Yükleniyor...