Pence'in resmi yazışmalarda kullandığı hesabı hack'lenmiş

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Indiana Valisi olarak görevde bulunduğu dönemde kişisel e-posta hesabından resmi yazışmalar yaptığı ortaya çıktı. Pence'in kişisel hesabının hack'lendiği de iddia ediliyor.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 03.03.2017 - 10:40 | Son Güncelleme : 03.03.2017 - 10:41

mike-pence hesap hack030317.jpg

İlk kez "Indianapolis Star" gazetesi tarafından ortaya atılan iddia, Pence'in ofisinden yapılan açıklamayla da kabul edildi.

Açıklamada, Pence'in de kendinden önceki valiler gibi resmi yazışmalarında hem şahsi hem de resmi e-posta hesabını kullandığı belirtildi.

Söz konusu kullanımın Indiana yasaları ile uyumlu olduğu belirtilen açıklamada, Pence'in görevine ilişkin şahsi ve resmi hesabından yaptığı yazışmaların eyalet tarafından arşivlendiği kaydedildi.

Indianapolis Star gazetesi, Pence'in şahsi e-posta hesabının geçen yaz hacklendiğini ve güvenlikle ilgili hassas konulardaki yazışmaların korsanlarca ele geçirilmiş olabileceğini de öne sürdü.

Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton, Dışişleri Bakanlığı döneminde resmi yazışmaları için kişisel e-posta hesabını kullandığı gerekçesiyle özellikle Cumhuriyetçi Parti çevrelerinden büyük eleştiri almış ve konuya ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

PENCE CLINTON'I ELEŞTİRMİŞTİ 

Seçim kampanyası döneminde Mike Pence de Clinton'ı resmi yazışmalar için şahsi e-posta hesabını kullandığı için eleştirmiş, devlet sırlarının bilgisayar korsanlarının eline geçme riskini gündeme getirmişti.

Sayfa Yükleniyor...