NTV

Pentagon 60 yıllık yazılımlar kullanıyor

ntv.com.tr

Dünya

ABD Savunma Bakanlığı'nın bilgisayarlarında halen 1958 yılından kalma yazılımlar kullanıldığı belirtildi.

ABD'de teknolojik gelişime yaptığı katkılarla bilinen Savunma Bakanlığı'nın halen Pentagon'da onyıllar öncesine dayanan teknolojileri kullandığı ortaya çıktı.
1958 yılında geliştirilen COBOL diliyle çalışan makinalar halen Pentagon'un kontratlarının arkasındaki sistem. Pantagon'daki bir diğer sistem olan MOCAS'ın da delikli kartlarla çalışmaya başladığı ardından terminal bazlı bilgisayarlara evrildiği belirtildi.

Yapılan geliştirmelerle beraber 8 gigabayt RAM'e sahip sistemin Pentagon'a ait yaklaşık 1,3 trilyon sözleşmenin ana yazılımı olduğu ifade ediliyor. Savunma Bakanlığı yetkilileri artık bakım masrafları gittikçe artan bu sistemi değiştirmek için Kongre'ye defalarca başvuru talebinde bulunmuş ancak hem sistemin büyüklüğü hem de geçişin maliyeti nedeniyle olumlu yanıt alamamıştı.

Aynı şekilde ABD'nin nükleer fırlatma sistemleri de 8 inçlik floppy disketler üzerinden çalıştığı biliniyor. Bu sistemi çalışır durumda tutabilmek için ABD ordusunun her yıl yaklaşık 61 milyar dolar para harcadığı ifade ediliyor.