Pentagon Bin Ladin kitabını dava edecek

ABD Savunma Bakanlığı, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda görev alan ve operasyon hakkında bir kitap yazan ABD'li emekli deniz komandosu Matt Bissonnette'ye dava açmaya hazırlanıyor.

Haberler 31.08.2012 - 10:08

Pentagon Bin Ladin kitabını dava edecek

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Baş Hukuk Müşaviri Jeh Johnson, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonu anlatan bir kitap yazan emekli deniz komandosunu Matt Bissonnette'yi, ordu sırlarını ifşa etmekten mahkemeye verecek.

Pentagon Baş Hukuk Müşaviri Johnson, El Kaide lideri Bin Ladin operasyonunu gerçekleştiren ABD özel birlikleri ''Navy Seal''den emekli olan ve ''No Easy Day'' adlı kitabı ''Mark Owen'' takma adıyla yazan eski askere hitaben yazdığı mektupta, askerin, kendisini gizli bilgileri ''asla ifşa etmemekle'' bağlayan, 2007 yılında ABD Deniz Kuvvetleri ile iki gizlilik anlaşması imzaladığını belirtti.

MEKTUPLA UYARI
Pentagon'un, kitabın kopyasını inceledikten sonra, yazarın söz konusu anlaşmaları ''çiğnediği ve ihlal ettiği'' sonucuna vardığını kaydeden Johnson, mektubunda askere hitaben, ''Size bu mektubu, imzaladığınız anlaşmaları esasen çiğnediğiniz ve ihlal ettiğinizi dikkatinize sunmak ve bakanlığın siz ve sizinle birlikte hareket eden herkes hakkında, bu durumun ışığında imkanımız dahilindeki tüm yasal yolları kullanmayı düşündüğüne dair bilgilendirmek için yazıyorum'' ifadelerini kullandı.

Johnson, kitabın kopyalarının zaten piyasaya düştüğüne işaret ederek, 'Kitabınızın kamuoyuna daha fazla dağıtımı, anlaşmalarınızın çiğnenmesi ve ihlalini daha da ciddi boyuta getirecektir'' dedi.

KİTAP 11 EYLÜL'DE PİYASADA
ABD'de Dutton Yayınevi tarafından önümüzdeki hafta piyasaya sürülmesi beklenen ve daha yayımlanmadan ülkede büyük tartışmalara neden olan kitabın yazarının gerçek kimliğinin, ''Navy Seal''den geçtiğimiz yıl emekli olan Matt Bissonnette olduğu Amerikan medyasında yer almıştı.

Kitabın yazarı Matt Bissonnette'nin kitabı, askeri gizlilik anlaşmaları gereği piyasaya sürülmeden önce gözden geçirilmesi için yetkililerin bilgisine sunmadığı belirtilmişti.

Pentagon kuralları gereği, emekli personel, eski çalışan ya da aktif görevde olmayan yedek askerlerin kamuoyuyla paylaşacakları bilgiler, ulusal güvenlik gerekçesiyle kontrole tabi tutuluyor.

Sayfa Yükleniyor...