Pentagon: İncirlik istihbarat üssü olsun

Terörle mücadele konusunda işbirliği yapmak amacıyla Türkiye’ye gelen Pentagon’un üst düzey yetkililerinden oluşan heyetin, NATO’nun bölgedeki en önemli üssü İncirlik’i, istihbarat üssü olarak kullanmayı teklif ettiği bildirildi.

27.10.2011 - 10:32

Pentagon: İncirlik istihbarat üssü olsun

ABD Savunma Bakanlığı Ankara'ya çıkarma yaptı. Terörle mücadeleyle ilgili olarak Pentagon'daki üst düzey yetkililerden oluşan bir heyet dün Ankara'ya geldi.

ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Büyükelçi Alexander Vershbow başkanlığındaki heyet Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay yetkilileriyle görüştü.

Terörle mücadelede iki ülke arasındaki işbirliğinin nasıl güçlendirileceği ele alınan görüşmelerde anlık istihbaratın güçlendirilmesi ve insansız hava araçları Predatorlerin Türkiye'ye satışı ya da kiralanması konusunun masaya yatırıldığı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Irak'tan yıl sonunda tamamen çekilecek olan ABD'nin istihbarat faaliyetlerine devam etmek için bazı teknik cihazları ile Predatorlerini Türkiye ya da Kuveyt'e taşımayı planladığı iddia edildi.

Heyetin Türkiye'ye NATO'nun bölgedeki en önemli üssü olan İncirlik'i 'İstihbarat Üssü' olarak kullanmayı teklif ettiği kaydedildi. İncirliğe konuşlanacak Predatorlerin de Türkiye ile ortak kullanılabileceği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...