Pentagon'dan "Air Force One" açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, başkanlık uçağı "Air Force One"ın eskimeye ve bakım masraflarının yükselmeye başladığını kaydederek "yenilemenin zorunlu olduğu" görüşünü savundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.12.2016 - 00:52 | Son Güncelleme : 08.12.2016 - 00:53

Pentagon'dan "Air Force One" açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Davis, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Barack Obama yönetimi ile seçilmiş Başkan Donald Trump arasında tartışmaya neden olan başkanlık uçağı "Air Force One" ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD Hava Kuvvetlerine ait söz konusu başkanlık uçağının ülkenin en önemli sembollerinden biri olduğunu vurgulayan Davis, ABD'nin ordu komutanı olan başkanlara tahsis edilen iki "Air Force One"ın da artık eskimeye başladığını ve bakım masraflarının giderek yükseldiğini anlattı.

BUGÜNKÜ SİPARİŞ 2020'DE TESLİM EDİLECEK

"Air Force One"ın birçok güvenlik ve teknolojik özelliğiyle baştan sona özel olarak imal edildiğini ve dolayısıyla yeni başkanlık uçağı temin etmenin zaman aldığını ifade eden Davis, bugün sipariş verilse bile yeni uçakların 2020'de ancak teslim alınacağını bildirdi.

İki "Air Force One" jeti ve onları koruyan diğer savaş uçaklarıyla birlikte aslında küçük bir filonun çok güçlü bir teknolojik altyapıyla güncellenmesinden bahsettiklerini kaydeden Davis, sadece Boeing'in değil birçok firmanın bu süreçte rol oynadığını ifade etti.

Uçaklar arasında kusursuz bir uyum ve iletişimin olması gerektiğine işaret eden Pentagon Sözcüsü, bu proje için şu ana kadar yaklaşık 100 milyon dolar harcadıklarını vurguladı. Davis, maliyeti düşürme konusunda yeni yönetimle beraber çalışmaya hazır olduklarını da kaydetti.

TRUMP, MALİYETİ YÜKSEK BULDU

20 Ocak'ta göreve başlayacak olan seçilmiş başkan Donald Trump, Boeing firmasının gelecek başkanlar için üretme aşmasında olduğu yeni "Air Force One" siparişinin iptal edilmesini istemişti. Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, yeni "Air Force One" maliyetinin 4 milyar doları aştığını belirtmiş, daha sonra Trump Tower’ın lobisinde gazetecilerle sohbetinde, "Boeing’in para kazanmasını isteriz ama o kadar da çok değil." demişti.

Buna karşılık Beyaz Saray, Trump'ın yeni siparişin iptal edilmesi isteğine mukabil, "Air Force One" uçağının yenilenmesi gerektiğini savunmuştu.

Tartışmalar sürerken Boeing firması da yazılı bir açıklama yaparak şu ana kadar sadece 170 milyon dolarlık bir "araştırma ve geliştirme" kontratlarının olduğunu, uçağın imal edilmesi noktasında ABD Hava Kuvvetleri ile çalışmayı dört gözle beklediklerini açıklamıştı.

BOEING ÜRETİYOR, 30 YILLIK ÖMRÜ VAR

ABD'de başkanlığın sembollerinden biri olan "Air Force One", başkanlar için özel olarak tasarlanmış iki Boeing 747-8 jete verilen isim olarak biliniyor. Sadece ABD başkanı içindeyken "Air Force One" olarak adlandırılan uçakların ortalama 30 yıllık ömrü olduğu belirtiliyor.

Nükleer bir savaştan kurtulması öngörülen "Air Force One"ın toplam maliyetiyle ilgili son kararlarda ABD Kongresinin onayı belirleyici oluyor.

Pentagon'un 5 yıllık bütçe planlarına göre iki yeni başkanlık uçağı için 2,9 milyar dolarlık bir bütçe öngörüldüğü, ancak bunun 4 milyar dolara kadar çıkabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...