Pentagon: Darbe girişimi bizim için de sürpriz oldu

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, Türkiye'deki darbe girişiminin kendileri için de sürpriz olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı da, "Gülen'le ilgili süreci en ciddi şekilde değerlendiririz" açıklaması yaptı.

Anadolu Ajansı 19.07.2016 - 10:25

Pentagon: Darbe girişimi bizim için de sürpriz oldu

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Peter Cook günlük basın toplantısında, "Darbe girişimi, Türkiye ve başka yerlerdeki insanlar için olduğu kadar bizim için de sürpriz oldu" ifadesini kullandı.

Pentagon sözcüsü Cook darbe girişiminin zamanı ve nasıl gerçekleştiği konusunda hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Kamuoyunda İncirlik Üssü'nün darbenin bir parçası olarak kullanılıp kullanılmadığına yönelik bazı soru işaretlerinin bulunduğu iddialarına cevap veren Cook, "Olayların en başında arkadaşlarımızın ilk eğilimi neydi bilmiyorum ama onların da Türk medyasında çıkan haberler üzerine ilk bilgilere ulaşmaya başladıkları açıktır" dedi.

İNCİRLİK'TEKİ GÜVENLİK SEVİYESİ

Pentagon sözcüsü Cook gece boyunca yaşananlara rağmen İncirlik'teki askeri güvenlik seviyesinin cuma gecesi neden değiştirilmediği ve cumartesi TSİ 07.30'da en üst seviye olan "delta"ya neden çıkarıldığı sorularına ise cevap vermedi.

Pentagon sözcüsü Cook, ABD Savunma Bakanı Ash Carter'ın henüz Türk mevkidaşı Fikri Işık ile konuşmadığını ancak iki ülke ordusunun yetkilileri arasındaki koordinasyon ve iletişimin devam ettiğini belirtti.

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN GÜLEN AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner da, Türkiye'nin kanıtlarıyla birlikte resmi başvuruyu yapması halinde Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili süreci en dikkatli şekilde değerlendireceklerini söyledi.

Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili soruya cevap veren Toner, "ABD, Gülen'in iadesiyle ilgili kanıtların da yer aldığı resmi başvuruyu memnuniyetle karşılayacaktır" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...