Pentagon’dan El Bab açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, "Türkiye’nin Suriye’deki askeri angajmanları ve Türk güçlerinin El Bab’daki önemli fedakarlıklarını görüyoruz ve açıkçası DAEŞ’e baskı uygulamak için orada yaptıkları her şeyi destekliyoruz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.01.2017 - 02:16 | Son Güncelleme : 04.01.2017 - 02:21

Pentagon’dan El Bab açıklaması

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Türkiye’nin DAEŞ’e karşı Suriye’nin El Bab kentinde gerçekleştirdiği operasyonlara yönelik soruları yanıtladı.

Türkiye’nin Suriye’de DAEŞ ile mücadelede gösterdiği fedakarlığı öven Cook, geçen hafta koalisyon uçaklarının, Türkiye'nin talebi üzerine, El Bab bölgesinde örgütün yoğun ateşi altında kalan Türk güvenlik güçlerine destek amaçlı güç gösterisi sortileri yaptığını söyledi.

Cook, "Türkiye’nin Suriye’deki askeri angajmanları ve Türk güçlerinin oradaki önemli fedakarlıklarını görüyoruz ve açıkçası DAEŞ’e baskı uygulamak için orada yaptıkları her şeyi destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Uçakların mühimmat bırakmadığını ve bunun nedeni ile ilgili olarak elinde operasyon detaylarının bulunmadığını ifade eden Cook, El Bab Operasyonu'na destek konusunun Türk-Amerikan yetkililerince görüşülmeye devam edildiğini kaydetti.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook
Pentagon Sözcüsü Peter Cook

Pentagon Sözcüsü, ayrıca, yılbaşı kutlamaları sırasında 39 kişinin ölümüne neden olan İstanbul'daki terör saldırısını kınadı ve başsağlığı diledi.

Cook, "DAEŞ'in, Irak ve Suriye’de alan kaybettikçe masum sivillere yönelik yüksek profilli saldırılar gerçekleştirmeye çalışacağını biliyorduk. Bu saldırılar bizi çabalarımızdan alıkoyamayacaktır ve çabalarımız meyve vermeye başladı” dedi.

Sayfa Yükleniyor...