Pentagon'dan Suriye'deki petrolün korunması için hazırlık

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Pentagon'un Suriye'deki petrol kaynaklarını korumak için plan hazırlığında olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı 25.10.2019 - 05:52 | Son Güncelleme : 25.10.2019 - 05:55

Pentagon'dan Suriye'deki petrolün korunması için hazırlık

Beyaz Saray'da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley ile yapılan brifinge katılan 10 senatörden biri olan Cumhuriyetçi Lindsey Graham, brifingin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Graham, Suriye'deki petrol kaynaklarının korunması gerektiğine vurgu yaparak, "Genelkurmay Başkanı Milley, Suriye'nin belirli bölgelerindeki petrolün DAEŞ veya İran'ın eline geçmesini önleyebileceğimiz bir plan hazırlıyor." dedi.

Graham, planla alakalı detaylı bir bilgi paylaşmazken, ABD medyasında yer alan haberlere göre söz konusu petrol sahalarının korunması için 30 Abrams tankından oluşan zırhlı bir tugayın gönderileceği ileri sürüldü.

Söz konusu planın gerçekleşmesi durumunda bölgede Rusya ve Suriye rejimine karşı ABD'nin ateş gücünde önemli bir artış sağlanmış olacak. 

ABD Başkanı Donald Trump da, Twitter mesajında, "Dün, Türkiye ve Kürtler üzerine yaptığım konuşmada belirttiğim petrol yatakları, ABD Kürtlerin yardımıyla alana kadar DAEŞ'in elindeydi. DAEŞ'in bu yatakları tekrar ele geçirmesine asla izin vermeyeceğiz" değerlendirmesinde bulunmuştu. HABERE GİT

Sayfa Yükleniyor...