Pentagon'un tuzak videoları

Amerika Birleşik Devletleri, sahte El Kaide videoları mı hazırlattı? İngiliz gazetecilerin ortaya attığı iddiaya göre ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 4 yıl boyunca İngiltere'den bir halkla ilişkiler şirketine El Kaide tarzı propoganda videoları yaptırdı. Ve bu videolarla, El Kaide sempatizanlarının haritası çıkarıldı.

NTV Haber 04.10.2016 - 18:33

pentagon afganistan obama220116.jpg

"ABD, sahte El Kaide videoları hazırlattı ve bu iş için yarım milyar dolar ödedi." İddianın sahibi, merkezi İngiltere'de bulunan araştırmacı gazetecilik bürosu.

Büronun hazırladığı rapora göre Pentagon, 2007-2011 yılları arasında Irak'ta dağıtılmak üzere El Kaide tarzı propaganda videoları hazırlattı. Videoları, İngiltere'den bir halkla ilişkiler şirketi üretti ve ABD bu videolar için 540 milyon dolar ödeme yaptı.

Rapor, firmanın eski bir çalışanı olan Martin Wells'in ifadelerine dayanıyor. Video editörü olarak işe alınan Wells, kendisini Irak'ta çalışırken bulduğunu söylüyor. Firmanın bir dönem Irak'ta 300 kişilik dev bir ekiple medya operasyonu yürüttüğü belirtiliyor. Rapora göre bu ekip, beyaz, gri ve siyah renkleriyle sınıflandırılan 3 farklı içerik üretiyordu. Beyaz formatta televizyon reklamlarıyla El Kaide'nin ne kadar kötü bir örgüt olduğuna dikkat çekiliyordu. Gri formatta El Kaide'nin bombalama görüntüleriyle haber paketi haline getirilmiş görüntüler, Arap televizyonları tarafından üretilmiş gibi gösteriliyordu. Siyah renkle sınıflandırılan videolarda ise sahte El Kaide propaganda videoları hazırlanıyordu.

ABD'li özel kuvvet askerleri de bu propaganda videolarını CD'lere yükleyip gizlice dağıtıyordu. Yalnızca internet bağlantısı olan bilgisayarlarda çalışacak şekilde oluşturulan CD'ler'in içinde özel bir kod yerleştiriliyordu. Bu kod sayesinde Pentagon, CD'lerin dünyanın neresinden ve ne zaman izlendiğini saptayabiliyordu. Videoları izleyenlerin adeta haritası çıkarılıyor ve bu bölgelerde operasyonlar yapılıyordu.

İddialar karşısında İngiliz firmadan gelen açıklama ise dikkat çekici. Firmanın eski bir yöneticisi "Bazı gizli askeri operasyonlarda çalışmalarımız oldu. Ancak bunlar gizlilik anlaşmalarıyla koruma altında" diyor.

Sayfa Yükleniyor...