İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ı Kudüs'teki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde kabul etti.

Kabul salonunda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Peres, Filistinliler ile barış görüşmelerinin devamı için Ortadoğu dörtlüsü Quartet'in (BM, ABD, Avrupa Birliği ve Rusya) ortaya koyduğu temel koşulları kabul ettirmek amacıyla uluslararası topluluktan Hamas'a baskı yapmasını istedi.

"Herkes ortada bir duraklama gerektiğine katılıyor fakat bu durdurmak için neden değil" diyen Peres şunları kaydetti:

Filistinliler ile müzakerelere yeniden başlamak için yol bulmalıyız. Benim tahminim Ebu Mazin (Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas) barış istiyor. Temel konularda iki devletli çözüm ve teröre karşı duruşunun değiştiğini sanmıyorum. Müzakere edebileceğimiz birisi. Gerekli olan, uluslararası toplumun ve Quartet'in ortaya koyduğu temel koşulları Hamas'a kabul ettirmek için baskı yapmaktır. Dünyanın bu konuda hemfikir olduğuna inanıyorum. Yardım etmek istiyorlarsa Hamas'a seçenek verilmemeli, hiç kimse onun füzelerine ve tünellerine para vermemeli."

İRANLA MÜZAKERELER
İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya'dan oluşan "5 artı 1 ülkeleri" arasında sürdürülen nükleer müzakerelere de değinen Peres, şunları kaydetti:

"Yaptırımların faydalı olduğuna inanıyorum. İran yönetimi tamamen dürüst değil fakat söyledikleri, yaptırımlar olmadan söyletilemezdi. Başkan Obama'nın verdiği süre içinde gerçek, ciddi bir değişimi mi öneriyorlar yoksa sadece söz mü veriyorlar bunu anlayacağımız kritik an yaklaşıyor. Dünya sözleriyle değil eylemleriyle karar verecek."

"HİÇ ANLAŞMAMAK DAHA İYİ"
Öte yandan, İsrail Başbakanı Netanyahu da İsrail Savunma Kuvvetleri Dostları Derneği üyelerini ziyareti sırasında, İran'ın bugün atom bombası yapmak için elinde binlerce santrifüj ve binlerce kilo zenginleştirilmiş uranyumu olduğunu ileri sürerek, "İran, İsrail'i yok etmenin yolunu arıyor ve bu amaçla atom bombası yapıyor. İsrail'in pozisyonunu bir kez daha yeniden belirteyim. İran'ın atom bombası imal edebilme yeteneği olmamalı. Kötü bir anlaşma yapmaktansa hiçbir anlaşma yapmamak daha iyidir" diye konuştu.

Netanyahu ayrıca, Filistin tarafına "Sizden istediğimiz, Yahudi devletini tanıyor musunuz" diye sordu.