"Ermeni soykırımı" iddialarını inkar ettiği için İsviçre'de yargılanıp mahkum olan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in, bu ülkeye karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı davanın görülmesine başlandı.

Davayı esastan incelemeye başlayan mahkeme, İsviçre hükümetinden, Doğu Perinçek'in ifade özgürlüğünün ihlal edilip edilmediği konusunda savunma istedi.

Perinçek 2005 yılında İsviçre'de verdiği konferanslarda Osmanlı İmparatorluğu döneminde "Ermeni soykırımı" yaşanmadığını savunmuş ve bu iddiaları "uluslararası yalan" olarak nitelemişti.

Ermeni diyasporasına bağlı "İsviçre-Ermenistan" adlı dernek tarafından bu tezler nedeniyle hakkında dava açılan Perinçek, İsviçre mahkemelerince "ırkçı ayrımcılık" yaptığı gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum edilmişti. İsviçre mahkemelerinin gerekçeli kararında, "Ermeni soykırımı" iddiaları için "tarihi olgu" tanımı yapılmıştı.

Temyiz başvuruları geri çevrilen Perinçek, 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuş ve ifade özgürlüğünün İsviçre tarafından ihlal edildiğini savunmuştu. Perinçek ayrıca, İsviçre'ye gidip avukatıyla görüşmesine izin verilmediği için adil yargılanmadığını, İsviçre mahkemelerinin bazı belgeleri incelemeyi reddettiğini ve kendisine ayrımcılık yapıldığını da iddia ediyor.

AİHM'nin Türkiye'ye karşı geçen ay açıkladığı Hrant Dink kararının, Doğu Perinçek davası için örnek oluşturabileceği söyleniyor. AİHM, Dink kararında, "1915 olayları" etrafındaki toplumsal tartışma çerçevesinde, herkesin demokratik bir toplumda düşüncelerini serbestçe ifade edebilmesi gerektiğine hükmetmişti. AİHM'nin Perinçek kararını 2011 yılının ilk yarısında açıklaması bekleniyor.