Peru’da Amazon yerlileri kazandı

Peru kongresi, Amazon yerlilerinin protestolarına neden olan kararnameleri süresiz olarak askıya aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2009 - 09:52

Peru’da Amazon yerlileri kazandı

Peru Kongresi, Amazon yerlilerinin yoğun protestolarına ve çatışmalara neden olan, Peru hükümetinin, yağmur ormanlarını yabancı enerji ve maden şirketleri için cazip hale getirmek amacıyla çıkardığı kararnameleri süresiz olarak askıya aldı.


Peru hukukunu, ABD ile yapılan serbest ticaret anlaşmasının hükümleriyle uyumlu hale getirmek amacıyla geçen yıl yasalaştırılan kararnameler Amazon yerlilerinin şiddetli protestosuna neden olmuştu.

Kararnamelerin, yabancı şirketlerin kendi topraklarını petrol, gaz ve ağaç kesimi için istismar etmelerini kolaylaştırdığını söyleyen Amazon yerlilerinin Nisan ayından başlayarak yaptıkları protesto eylemleri, Peru güvenlik güçlerinin, yerlilerce ulaşıma kapatılan bir kara yolunu açmak üzere 5 Haziran Cuma günü yaptıkları müdahale üzerine çatışmalara dönüşmüştü.

Perulu yetkililer, güvenlik güçleriyle Amazon yerlileri arasında çıkan çatışmalarda en az 23 polisin hayatını kaybettiğini belirtirken, Amazon yerlilerinin liderleri çatışmalarda en az 30 sivilin öldüğünü duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...