Peru'da başyargıçtan yolsuzluk istifası

Peru'da Yargı Erki Başkanı Yargıç Duberli Rodriguez, yargı mensuplarıyla ilgili rüşvet ve yolsuzluk kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

Anadolu Ajansı 20.07.2018 - 11:20

Peru'da başyargıçtan yolsuzluk istifası

Güney Amerika ülkesi Peru'da Başyargıç, yargı mensuplarının davalarda rüşvet aldığı ve atamalarda usulsüzlük yaptığına dair ortaya çıkan iddialar nedeniyle istifa etti.

Yargı Erki Başkanı Yargıç Duberli Rodriguez, kişisel Twitter hesabında yaptığı açıklamada, "yaşanan kurumsal kriz nedeniyle" görevinden ayrıldığını duyurdu.

Rodriguez'in istifası, iki hafta önce Peru medyasında bazı yargıçların baktıkları davalar için rüşvet aldığı ve yargıdaki atamalarda usulsüzlükler yapıldığına dair bazı telefon kayıtları ve video görüntülerinin ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalın ardından geldi.

ÇOCUK TECAVÜZÜNÜ RÜŞVETLE AKLAYAN YARGIÇ

"IDL-Reporteros" adlı internet sitesinde ve Panamericana televizyonunda yayınlanan telefon kayıtlarında, ceza yargıcı Cesar Hinostroza'nın tecavüze uğrayan 11 yaşındaki bir kızla ilgili davada zanlıyla bağlantılı kişilerle yaptığı rüşvet pazarlığı yer almıştı.

Kayıtta Yargıç Hinostroza'nın muhataplarına "Ceza indirimi mi istiyorsunuz, yoksa beraat mı?" diye sorduğu duyuluyordu.

Yargıcın bugüne dek küçük çocuklara yönelik 3 tecavüz vakasında zanlılar hakkında beraat kararı verdiği ortaya çıkmıştı.

Öte yandan yargıdaki üst düzey görevlere yapılan atamalarda belirli adayları öne çıkarmak için diğer adaylara yapacakları görevle ilgisiz sorular sorularak elenmeye çalışıldığını kanıtlayan video görüntüleri de yayınlanmıştı.

Peru, rüşvet ve yolsuzluğun ciddi sorun olduğu ülkelerden arasında bulunuyor. Ülkede son 4 devlet başkanından 3'ü Brezilyalı inşaat şirketi Obedrecht etrafında gelişen yolsuzluk skandalı nedeniyle suçlanmıştı. Eski Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, şirketle olan bağlantıları nedeniyle 4 ay önce görevini bırakmak zorunda kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...