Peru'da yerliler petrol istemeyince: 36 ölü

Atalarının topraklarında petrol ve doğalgaz aramalarına karşı çıkan yerlilerle polis arasındaki çatışmada 36 kişi öldü, 38 polis rehin alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.06.2009 - 20:27

Peru'da yerliler petrol istemeyince: 36 ölü

Peru'da, yağmur ormanlarının yabancı enerji ve maden şirketlerine kiralanmasına karşı çıkan Amazon yerlileriyle polis arasında çıkan çatışmalarda 36 kişi ölürken, olaylarda onlarca kişi de yaralandı.

Yetkililer, olaylarda 11 polisin öldüğünü, 109 kişinin yaralandığını, yerli liderleri de 3'ü çocuk 25 Amazon yerlisinin öldüğünü, 14'ü ağır 50 kişinin yaralandığını belirtti. Daha önce 5 polisin öldüğünü, yerlilerin liderleri de ''Şeytan Geçidi'' olarak bilinen Cruz del Diablo bölgesinde çıkan çatışmalarda, 15 yerlinin yaşamını yitirmişti.

Öte yandan Peru İçişleri Bakanı Mercedes Cabanillos, yerlilerin Petroperu devlet petrol şirketine ait bir tesiste 38 polis memurunu rehin tuttuğunu söyledi. Olayların ardından bölgede gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve 36 kişinin de gözaltına alındı.

Çatışmaları kışkırttığı gerekçesiyle aranan yerlililerin lideri Alberto Pizango, başkent Lima'da gazetecilere yaptığı açıklamada, can kayıplarıyla ilgili olarak, ''Bu soykırım emrini verdiği için'' Garcia hükümetini sorumlu tuttuğunu söyledi.

Alberto Pizango, olaylardan hükümet yetkililerini sorumlu tuttu. Alberto Pizango, olaylardan hükümet yetkililerini sorumlu tuttu.

Son olayların, Lima'daki zengin seçkin tabaka ile ülke çapındaki yoksul yerli gruplar arasındaki derin ayrımı bir kez daha vurguladığı ve yoksulluk oranını aşağıya çekemeyen hükümetin zor durumda kalmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...