Peşmergeden IŞİD'e ağır darbe

Peşmerge güçleri, terör örgütü IŞİD'in kontrolündeki Musul'un Şengal ilçesini ele geçerdi. Barzani, Zummar'dan Şengal Dağı'na kadar olan bölgeyi kontrolleri altına aldıklarını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 20.12.2014 - 14:09

Peşmergeden IŞİD'e ağır darbe

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi IKBY Başkanı Mesut Barzani, Peşmerge güçlerinin, Musul'un Zummar nahiyesinden Şengal ilçesine kadar olan bölgeyi kontrol altına aldığını açıkladı.

Irak'taki Yezidilerin kutsal kabul ettikleri "oruç bayramı" dolayısıyla mesaj yayımlayan Barzani, "Yezidi kardeşlerimizin vatanı Şengal bölgesinin kurtarılması operasyonu başladı. Zummar'dan Şengal Dağı'na kadar olan bölge kontrol edildi. Peşmergenin, Şengal Dağı'na ulaşması da Yezidilerin oruç bayramına denk geldi. Bunun özel bir anlamı var. IŞİD militanlarının hezimeti, bütün düşmanlara ders olsun" şeklinde konuştu.

Barzani, "Terör örgütü IŞİD militanlarının başlarının ezileceğini, Şengal'in kurtuluş müjdesini yakında halklarına vereceklerini" de belirtti.

BARZANİ'YE TEBRİK TELEFONU
Irak Başbakanı Haydar El-İbadi de, Peşmerge güçlerinin Şengal Dağı'na ulaşarak terör örgütü IŞİD'in kuşatmasını kırması dolayısıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi tebrik etti.

IKBY Başkanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, İbadi, Barzani'yi telefonla arayarak, Şengal'deki "Peşmerge başarısından" dolayı kutladı.

Sayfa Yükleniyor...