Petrolün yüzde 75'i temizlendi

BP, Meksika Körfezi'nde bir çevre felaketine neden olan petrol kuyusunu kapatıyor. Kuyuya sekiz saat çamur döküldüğü ve petrolün yüzde 75'inin temizlendiği açıklandı.

04.08.2010 - 17:13

Petrolün yüzde 75'i temizlendi

BP, Amerikan tarihinin en ağır çevre felaketine neden olan Meksika Körfezi'ndeki sızıntı için yeni önlem aldı.

Meksika Körfezi'ndeki petrol kirliliğinin kaynağı olan petrol kuyusunu tamamen kapatan BP "arzu edilen amaca" ulaşıldığını bildirdi.

BP'den yayımlanan bildiride, şu anda kuyunun basıncının basılan çamurun hidrostatik basıncı tarafından kontrol altında tutulduğu, bunun da "static kill" operasyonunda amaçlanan hedef olduğu belirtildi.

SEKİZ SAAT ÇAMUR BASTILAR
BP, mühendislerin kuyuya sekiz saat boyunca çamur bastığını kaydederek, basıncın sabit olup olmadığını anlamak için kuyunun gözetim altında tutulduğunu, bu denetim süresinde gözlenecek sonuçlara göre yeniden çamur basma işleminin gerekli olup olmayacağının belli olacağını kaydetti.

Kuyuya daha sonra çimento dökülecek.

Kuyuyu tecrit etmeyi amaçlayan bu operasyonun, sızıntı yapan kuyunun yanındaki tahliye kuyularının faaliyete geçirilmesini sağlayacağı kaydedilmişti.

PETROLÜN YÜZDE 75'İ TEMİZLENDİ
Öte yandan ABD, aylardır okyanusa akan petrolün yüzde 75'inin, yapılan çalışmalar ve doğa tarafından temizlendiğini belirtti.

Beyaz Saray enerji danışmanı Carol Browner, son tahminlere göre, Meksika Körfezi'ndeki petrolün yüzde 75'inin toplandığını, yakıldığını, ayrıştığını ve kurutulduğunu söyledi.

Browner, ABC'nin "Good Morning America" programında yaptığı açıklamada, "İyi haber şu ki, petrolün büyük bölümü temizlenmiş görünüyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...