Pfizer Nijerya'daki davayı nasıl düşürdü?

WikiLeaks'in yayımladığı yeni bir belgede dünyanın en büyük ilaç şirketi Pzifer'in Nijerya'da ilaç denemesinden hakkında açılan bir davayı düşürmek için hileli yolları başvurduğu savunuluyor.

10.12.2010 - 11:27

Pfizer Nijerya'daki davayı nasıl düşürdü?

İngiliz Guardian gazetesi Wikileaks'in sızdırdığı belgeleri yayımlamaya devam ediyor.

Gazetenin bugün yer verdiği bir belgeye göre Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli bir yazışma, dünyanın en büyük ilaç şirketi Pfizer'ın, hakkındaki davayı geri çekmesi için Nijerya Başsavcısı üzerinde baskı kurmaya çalıştığına işaret ediyor.

Habere göre, 1996'da Nijerya'nın kuzeyindeki Kano eyaletinde 10 binden fazla çocuğun öldüğü menenjit salgını sırasında Pfizer uzmanları bir kasaba hastanesinde 200 çocuk üzerinde ilaç denedi.

Çocukların yarısına o dönem Amerika'da kullanılan en iyi menenjit ilacı olarak kabul edilen "Ceftriaxone", yarısına da 'Trovan" adlı yeni bir ilaç verildi. Trovan verilen çocuklardan beşi, Ceftriaxone verilen çocuklardan da altısı öldü. Gazeteye göre salgında ölüm oranının yüzde 20'ye kadar çıktığı dikkate alınınca bu, şirket için iyi bir sonuçtu.

Ancak, sonradan, Pfizer'in ailelerden kurallara uygun olarak izin almadığı ve denemeyle ilgili belgelere ilişkin soru işaretleri olduğu iddiaları ortaya atıldı. Hem Kano eyaleti hem de federal hükümet şirkete dava açtı. Çocukların ilaçtan değil, menenjitten öldüğünde ısrar eden Pfizer, geçen Nisan'da Kano eyaletiyle dostane çözüme vardı. 75 milyon dolar karşılığında dava geri çekildi.

Ancak Guardian'a göre, federal davada para ödemek istemeyen şirket, davayı geri çekmesini sağlamak için, Başsavcı aleyhinde bilgi toplayacak kişiler tuttu. Bu kişilerin sağladığı, Başsavcı'nın yolsuzluk yaptığına dair bilgiler yerel basına sızdırıldı.

Ekim 2009'da altı milyar dolarlık dava geri çekildi. Gazete, başsavcının baskıya boyun eğdiğine dair bir işaret olmadığını ancak Nijerya ile Pfizer arasında gizlilik anlaşması imzalandığı için davanın geri çekilme nedeninin bilinmediğini aktarıyor.

'ABD'YE BAKIŞ DEĞİŞTİ'
Guardian, Wikileaks belgelerinin sızdırılışının 12'inci gününde dünyanın artık Amerika'ya başka bir gözle bakmaya başladığını belirtiyor. Orta Doğu'dan Asya'ya, Latin Amerika'dan, Avrupa'ya Wikileaks belgelerine gösterilen tepkileri derleyen gazete, yazışmalarda, güvenilirliği sorgulanan ve gizli bir İslamcı olarak nitelenen Başbakan Erdoğan'ın bu belgelere öfkelendiğini yazıyor.

Gelecek yılki seçimlerde muhalefetin bunu kullanabileceğini belirten gazete, Erdoğan'ın "Devlet sırlarının ifşası mı var, yoksa farklı bir hedef mi? Örtülü bir kara propaganda mı yürütülüyor? Yoksa, belli ülkeler arasındaki ilişkiler etkilenmeye, manipule edilmeye mi çalışılıyor?" dediğini hatırlatıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...