Washington D.C. polisi, “Pizza Gate skandalı” iddiaları dolayısıyla adı sıkça gündeme gelen Comet Ping Pong pizzaya giden bir kişi beraberinde getirdiği silahını ateşledi.

Washington Polis departmanı sözcüsü Aquita Brown, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, yerel saatle 15.00 sıralarında bir ihbar aldıklarını söyledi. Brown, olay esnasında kimsenin yaralanmadığını belirtti.

Şüphelinin ABD'deki seçim öncesi gündeme gelen kanlı pedofili partileri iddialarını araştırmak için saldırı düzenlediği öğrenildi. Seçimlerin yapıldığı 8 Kasım'dan hemen önce gündeme gelen bu iddialarda aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton ve seçim kampanyasını yürüten John Podesta'nın da dahil olduğu birçok Demokrat Partili isim küçük kız ve erkek çocuklarının dahil edildiği pedofili partileri düzenlemekle ve çocukları kaçıran bir şebeke kurmakla suçlanıyordu. 

Comet Pizza'nın sahibi James Alefantis, geçen hafta New York Times’a yaptığı açıklamada, çok sayıda ölüm tehditleri aldığını söylemişti.

Comet Pizza iddiaları ABD’deki başkanlık seçimlerinden önce Demokrat Partili başkan adayı Hillary Clinton’ın kampanya direktörü John Podesta’nın e-postalarının internet korsanları tarafından ele geçirilmesiyle başlamıştı. Bu iddialar sosyal medyada hızlıca yayılmıştı. Trump'a ulusal güvenlik ve istihbarat konularında danışmanlık yapan emekli general Michael Flynn'de bu iddiaları sosyal medya hesabından paylaşmıştı. 

Podesta ve pizzacı Alefantis’in yazışmalarının şifreli mesajlar olduğu iddia edilmişti. Reddit'te açılan başlıkları binlerce kişi okumuştu. Seçim öncesi yayılan bu iddialar Facebook ve Google üzerinden binlerce kişiye ulaşmıştı. Cumhuriyetçi Partili'lerin yoğunlukla kullandığı blog'lara da sıçrayan bu iddialar seçim öncesi Amerikan kamuoyunda yer etmeyi başarmıştı. 

İddialara ilişkin yapılan araştırmalar insanların sahte (fake) haberler sayesinde bunlardan haberdar olduğunu ortaya koymuştu.