'PKK tehdit etmişti!'

Halkalı'da askeri otobüse yönelik saldırının ardından dünya basınında yer alan haberlerde, "PKK'nın Türkiye'nin tüm şehirlerine yönelik saldırı tehdidinde bulunduğunun" altı çizildi.

22.06.2010 - 11:13

'PKK tehdit etmişti!'

İstanbul Halkalı'da bir askeri servise yönelik saldırıda 3 askerin ve bir asker kızının şehit olması ile ilgili haberler dünya basınında geniş yankı buldu.


Reuters ve AP gibi ajanslar haberi 'flaş haber' olarak duyurdu.

CNN haber kanalının internet sitesinde konu ile ilgili yayınlanan haberde şu ifadeler yer aldı:

"Yol kenarına bırakılan ve uzaktan kumandayla patlatılan bir bomba, Türk askeri personelini ve ailelerini taşıyan ototbüsü hedef aldı. Saldırı şehrin Avrupa yakasının Batısında gerçekleşti. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ama ölümcül patlama, Türk devleti ve PKK arasındaki 26 yıllık çatışmanın alevlendiği bir zamana denk geliyor. Geçtiğimiz hafta bir Türk general, PKK'nın saldırılarınn sıklığını artırdığını söylemişti."

PKK UMUDUNU KESTİĞİN DUYURMUŞTU
İngiliz yayın kuruluşu BBC ise haberi şu şekilde duyurdu:

"İstanbul'da askerleri taşıyan bir otobüse yönelik saldırıda, dört kişi öldü, en az 6 kişi yaralandı. Saldırılarını tırmandıran PKK, geçtiğimiz aylarda 50'den fazla Türk askerini öldürdü.

Hükümet PKK'ya nasıl karşılık verileceğini gözden geçirdiğini söylüyor. BBC muhabiri sınıra yakın bölgelerde deneyimsiz askerlerin kullanılmasına yönelik eleştiriler olduğuna dikkat çekiyor.

Geçen ay PKK hükümet ile diyalog konusunda tüm umudunu kestiğini ve Türkiye'nin her bölgesinde silahlı eylemlerini tırmandıracağını duyurmuştu."

PKK HAFTA SONU TEHDİT ETMİŞTİ
Alman Spiegel dergisinin sitesi ise "Askeri otobüse saldırıda çok sayıda yaralı var" başlığı ile duyurduğu haberde şu değerlendirmeleri yaptı:

"İstanbul'da bombalı saldırı: Askeri otobüse saldırıda birçok kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında bir çocuk da var. Saldırıda pimi çekenin PKK olduğu düşünülüyor. Saldırının düzenlendiği otobüste birçok çocuk da bulunuyordu.

PKK daha haftasonu, Türk ordusunun kendisine yönelik operasyonlarına devam etmesi halinde, Türkiye'nin her şehrine saldırı düzenleyeceği tehdidinde bulunmuştu. Türk askeri ve PKK arasındaki çatışmalarda sadece son birkaç gün içerisinde 18 kişi öldü.

PKK ve Türk askeri arasında 1984'te başlayan silahlı çatışmalarda, 45 bin insan hayatını hayatını kaybetti."

BARIŞ SÜRECİ RAYDAN ÇIKABİLİR
İsrail'in Yedioth Ahranoth gazetesi de konuyla ilgili haberinde şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin güneydoğusunda otonomi için savaşanlar, bu ay Türk hedeflerine yönelik saldırılarını artırdılar ve savaşı Türkiye'nin batısındaki şehirlere yaymak tehdidinde bulundular.

Türkiye iki ayrı çatışmada dokuz PKK'lıyı öldürürken, PKK bölgede 13 askeri öldürdü.

Türkiye PKK ile diyaloğu reddediyor, ancak PKK'ya desteği azaltmak amacı ile Kürtlere daha fazla siyasi ve kültürel hak veriyor.

Acak şiddetin artması, her saldırı ile milliyetçiliğin körüklenmesi; barış sürecinin raydan çıkması tehdidini getiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...