PKK ve radikal İslam AB'nin hedefinde

Avrupa Birliği terörle mücadelede kapsamlı bir yapılanmaya gidiyor. Kendi istihbarat örgütünü kurmak için hazırlıklara başlayan birliğin hedefi PKK ve radikal İslam.

NTV Haber 23.10.2012 - 15:51

PKK ve radikal İslam AB'nin hedefinde

11 Eylül saldırılarının ardından terörle mücadele alanında çalışmalara başlayan Avrupa Birliği, bu çabalarını hızlandırıyor. Birlik, kendi istihbarat örgütünü kurmak için düğmeye bastı. Kurulacak yeni istihbarat örgütünün hedefinde ise PKK ve radikal İslam var.

Örgütün nasıl faaliyet göstereceği de netleşiyor. Önce Avrupa Birliği'ne yönelik tehdit olabilecek ve aynı zamanda istihbarat alanında işbirliği yapılabilecek ülkelere "güvenlik memuru" adı altında istihbaratçılar yerleştirilecek.

Afganistan, Pakistan, Yemen, Lübnan ve Tunus gibi ülkelerde görev yapacak "güvenlik memurları" istihbarat verilerini toplayıp değerlendirecek.

Avrupa Birliği'nin başta NATO, BM, ABD, Rusya, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD olmak üzere çok sayıda ülke ve kuruluşla olan işbirliği artırılacak.

Diplomatik gözlemciler, Avrupa Birliği'nin terörle mücadele konusunda özellikle PKK'ya geniş yer vermesinin dikkat çekici olduğunu vurguluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...