PKK'lı Toğuç mahkemeye çıkıyor

Türkiye'nin sözlü olarak iadesini istediği, yazılı olarak da iadesi için İtalya'ya başvurmaya hazırlandığı Nizamettin Toğuç, bugün mahkemeye çıkacak.

Haberler 22.07.2010 - 20:41

Terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki üst düzey isimlerinden biri olduğu gerekçesiyle Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı Nizamettin Toğuç, İtalya'da yakalanmasının ardından bugün Venedik İstinaf Mahkemesi'nde hakim huzuruna çıkarılacak.

Toğuç'la ilgili iade talebini İtalyan makamlarına bugün sözlü olarak ileten Türkiye'nin, bugün iade dosyasını da Adalet Bakanlığı'na resmen teslim edeceği öğrenildi.

Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği yetkililerinden Maslahatgüzar Semih Lütfü Turgut, Toğuç'un iadesi için hazırlanan dosya ve resmi evrakı İtalya Adalet Bakanlığı'na bizzat iletecek.

Türkiye'nin, Toğuç'un durumunu ele alacak olan Venedik İstinaf Mahkemesi'nden, iade dosyasıyla ilgili işlemleri tamamlama amacıyla hakkında uluslararası yakalama emri bulunan zanlının ihtiyati tutukluluk halinin 40 gün uzatılmasını isteyeceği de öğrenildi.

Buna karşılık Toğuç'un İtalyan avukatları Arturo Salerni ve Mario Antonio Angelelli ise müvekkillerinin serbest bırakılmasını isteyecek.

Abdullah Öcalan'ın da avukatlığını yapmış olan Salerni, duruşmada Venedik İstinaf Mahkemesi'nden müvekkili hakkındaki ihtiyati tutuklama kararının iptalini talep edeceklerini belirterek, ''Hollanda vatandaşı olan müvekkilim Toğuç'un kaçma tehlikesi yok. Kendisinin yakalanması, tümüyle Türkiye'nin Ankara ve Diyarbakır mahkemelerince çıkarılmış uluslararası yakalama emriyle alakalı bir konudur. İtalya'da işlediği herhangi bir suç yok. Dolayısıyla kendisinin salıverilmesini ya da en azından tutuksuz yargılanmasını isteyeceğiz'' diye konuştu.

Avukat Salerni, Türkiye'nin iade talebine müvekkilinin olumsuz yanıt vereceğini de kaydetti.

TOĞUÇ KMDİR?
Venedik'te yakalanan Nizamettin Toğuç, PKK'nın Avrupa'daki en önemli liderlerinden biri.

58 yaşındaki Toğuç, 1991'de SHP'den milletvekili seçilmiş, daha sonra HEP'in kuruluşunda yer almıştı. HEP'in kapatılması üzerine DEP'e geçen Nizamettin Toğuç, 1993'te Mardin Milletvekili Mehmet Sincar'ın Batman'da yaşamını yitirddiği silahlı saldırıda ağır yaralandı.

Toğuç, DEP'in 1994'te kapatılması ve dokunulmazlığının kalkmasının ardından, tutuklanmamak için bir grup milletvekiliğiyle Avrupa'ya kaçtı.

Nizamettin Toğuç'a, 1995'te siyasi sığınma hakkı tanıyan Hollanda, daha sonra vatandaşlık da verdi. PKK'nın Avrupa'da örgütlediği Kürdistan Ulusal Kongresi Yürütme Konseyi Üyesi olan Toğuç, Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu başkanlığını da yürütüyordu.

Sayfa Yükleniyor...