"PKK'nın operasyonda yer alması felakete yol açar"

Musul eski valisi Esil Nuceyfi, DAEŞ'ı Musul'dan temizleyecek operasyonun en geç bir hafta içerisinde başlayabileceğini söyledi. Nuceyfi, PKK'nın operasyona katılmasının bir felakete yol açabileceği uyarısında da bulundu.

musul esil nuceyfi111016.jpg

Musul eski valisi Esil Nuceyfi canlı yayında NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe'nin sorularını yanıtladı. Musul eski valisi Esil Nuceyfi Musul operasyonu, Başika'daki Türk askeri varlığı ve son dönemde gerilen Ankara-Bağdat ilişkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Musul eski valisi Esil Nuceyfi Musul operasyonu'nun en geç bir hafta içinde başlayacağını söyledi.

Nuceyfi, "Bu operasyonun birkaç gün, en fazla 1 hafta içinde başlayacağını düşünüyorum. Tam olarak ne zaman başlıyacak söyleyemiyorum. Haşdi Vatani grubu da Musul operasyonunda görev yapacak. Musul'a sadece Irak ordusu ve Haşdi Vatani'ler girecek" dedi.

Musul eski valisi Esil Nuceyfi esas sorunun Türkmenlerin yoğun olduğu Telafer'de yaşanacağına dikkat çekerek, "Telafer'de daha da karmaşık bir durum olacak. Orada PKK da savaşmak istiyor. PKK ve Haşdi Şabi arasında işbirliği de var. Onlar da Telafer'e girmek istiyor ama onlar girerse Telafer karışacaktır. Uluslararası koalisyonun bunu engellemesi lazım" şeklinde konuştu.

Mısır eski valisi Esil Nuceyfi Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin musul'a girmesi durumunda operasyonun uzayabileceğini belirtti.

Nuceyfi, "DAEŞ'in Musul'da 5 binden az savaşçısı olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı operasyon güçlerine bakıldığında hiç bir şey ifade etmiyor. Koalisyon çok daha büyük bir güçle saldıracak. Eğer Haşdi Şabi Musul'a girerse DAEŞ bunu propaganda amacıyla kullanacaktır. PKK da bu operasyonda yer almayacak. Eğer PKK buna uymazsa bu, büyük bir soruna yol açar" dedi.

Musul eski valisi Esil Nuceyfi son günlerde Türkiye ve Irak yönetimi arasındaki Başika gerilimi hakkında da konuştu.

Musul eski valisi Nuceyfi, "Irak sınırları içine Bağdat'ın izni olmadan böyle bir gücün girmesi mümkün değildir. 2014 Aralık ayında Ahmet Davutoğlu'ndan yardım istendi. Davutoğlu da yardım talebini kabul etti ve kamp bundan sonra kuruldu. Başika kampı 2015'in ocak ayında faaliyete geçti. Irak yönetimi kamptakilere ilk 3 ay da maaş gönderdi. Bağdat yönetimi her şeyden haberdardı. Savunma bakanı da o kampı ziyaret etti" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...