PKK'ya 'devrim vergisi' baskını

Fransa'da polisin PKK'ya yönelik operasyonlarına bir yenisi daha eklendi. Polis, PKK'nın topladığı söylenen 'devrim vergisi' hakkında belge aradı.

Haberler 12.10.2011 - 13:08

Ülkenin güney batısındaki Bordeaux kentinde faaliyet gösteren PKK'ya yakın bir derneğe dün sabah erken saatlerde baskın düzenleyen polisin, yaşları 20 ila 50 arasında değişen örgüt militanı 7 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Polisin, kent merkezindeki dernekte PKK'nın Fransa'da topladığı söylenen "devrim vergisi" hakkında belge aradığı belirtiliyor.

Fransız polisi son aylarda özellikle Paris, Marsilya ve Bordeaux kentilerinde örgüte yakınlığıyla bilinen derneklere baskınlar düzenliyor. Fransız İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Fransa'da 2010 yılında 38 PKK'lı tutuklandı. Bu yılın başından bu yana tutuklanan PKK'lı sayısının 32'ye ulaştığı ve halen ülkede 10 PKK'lının cezaevinde yattığı bildiriliyor.

Fransa'da bugüne kadar PKK'nın eylemlerine karşı açılmış en önemli davayla ilgili kararın 2 kasım çarşamba günü açıklanması bekleniyor.

GÜVENLİK ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI
Fransa ile Türkiye arasında geçen hafta Ankara'da imzalanan güvenlik işbirliği anlaşması terörle mücadelede teknik ve operasyonel işbirliği de öngörüyor. Anlaşma, iki ülkenin PKK militanlarının iade dosyalarının hızlandırılmasında ortak çalışmasını da kapsıyor.

Sayfa Yükleniyor...