Polis neden geç geldi?

Norveç katliamıyla dünyayı dehşete düşüren Breivik, saldırının boyutunu önceden hesaplayamadığı ortaya çıktı. Saldırgan, birkaç el ateşten sonra polisin kendisini etkisiz hale getirmesini beklemiş.

26.07.2011 - 14:53

Polis neden geç geldi?

Norveç'te cuma günü 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik, polisin geç gelmesine şaşırdığını söyledi.

Avukatı Geir Lippestad, müvekkili ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada saldırgana dair yeni bilgiler verdi. Avukat, katliama başladıktan kısa bir süre sonra polisin gelmesini beklediğini ancak gecikince saldırıya devam ettiğini anlattı.

Avukatı Lippestad'a göre, Breivik, mahkemeye getirilirken yolda öfkeli Norveçliler tarafından vurularak öldürülmeyi bekliyordu.

Lippestad, "Bizim gibi diğer Norveçlilerden tamamen farklı bir gerçeklik algılaması var. Örneğin Norveç hapishanelerinde işkence olduğunu sanıyor" dedi.

Hükümet yetkilileri ise polisin yetersiz kaldığı eleştirilerine yanıt verdi.

Adalet Bakanı Knut Storberget, Norveç polisinin Utöya adasındaki silahlı saldırıya çok yavaş tepki verdiği yönündeki eleştirilere katılmadığını söyleyerek, emniyet güçlerinin mükemmel biçimde çalıştığını belirtti.

Norveç polisi, dün ilk kez mahkemeye çıkartılan Breivik'in terör suçlarının yanısıra, insanlığa karşı suçlar kapsamında da yargılanması için başvurabileceğini söylüyor.

Norveç yasaları terör suçlarına azami 21 yıl hapis cezası öngörürken, insanlığa karşı suçlarda hapis cezası 30 yıla kadar çıkabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...